blisko

"Ryzyko tragicznej pomyłki". Dramatyczny apel aptekarzy do rządu

  • Dom
  • Z kraju
  • "Ryzyko tragicznej pomyłki". Dramatyczny apel aptekarzy do rządu
Farmaceuci: podobieństwo opakowań leków wówczas ryzyko tragicznej pomyłki

Leki wydawane na receptę mają obowiązek mieć znaki graficzne dokładnie odróżniające medykamenty, dzięki dlaczego zmniejszy się ryzyko omyłki przy wydawaniu leku - argumentują aptekarze. Apelują o zmianę przepisów w sprawie opakowań lekarstw.

Inicjatywa została podjęta po nagłośnieniu pomyłki w aptece w Międzychodzie (województwo wielkopolskie), kiedy to techniczka farmacji matce miesięcznego dziecka wydała w zamian kropli do nosa potężny lek dla dorosłych stosowany w leczeniu jaskry. Niemowlę trafiło do szpitala wraz z objawami zapaści i bezdechu.

Apel do ministra

Wycofują "olbrzymie" ilości francuskich produktów mlecznych. Zagrożenie salmonellą

Po tym wydarzeniu team aptekarzy zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, której efektem byłyby takie wytyczne dotyczące sporządzania opakowań leków wydawanych tylko na receptę, że zagrożenie pomylenia leków - różnych lub tych samych, ale o innej dawce, egzystowałoby minimalne, zaś aptekarz miałby dzięki odpowiedniej szacie graficznej pewność co do przynależności danego leku do określonej grupy (np. silnie działających).

Petycję zamieszczono na stronie internetowej farmacja. net, do zawartości której mają dojście wyłącznie zalogowani farmaceuci i technicy farmacji. Tylko w ciągu kilku dni podpisało się pod nią kilkaset ludzi.

W komunikacie przesłanym do mediów autorzy petycji zwracają uwagę, że często leki mają opakowania graficznie podobne do siebie. "Posiadają one taki sam forma, rozmiar, treści, motywy graficzne i kolory. Różnią się jedynie nazwą własną, chociaż i ta potrafi okazać się zbliżona do nazwy innego leku (np. Bisocard i Bisacodyl)" - czytamy w apelu aptekarzy.

- Ostatnio doszło do znacznego ujednolicenia wyglądu opakowań. Bywa, że opakowania leku o tej samej nazwie i owego samego producenta, ale na temat innej dawce, są bardzo podobne, a to znaczy ryzyko pomylenia ich i wydania niewłaściwego - mówił Marek Tomków z Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Tomków uznaje inicjatywę za zasadną. Jak powiedział, leki drukowane na receptę lekarską to często leki silnie operujące, a zatem wydanie pacjentowi niewłaściwego medykamentu może dysponować poważne konsekwencje.

Najczęściej mylone leki

Aptekarze przypominają, że z polskich aptek używa codziennie ok. 2 mln osób, którym wydawanych będą miliony medykamentów. Na bezpieczeństwo wydawania leków wpływa sporo elementów, np. odpowiednie rozkład ich na półkach faktycznie, by niektóre kategorie medykamentów nie sąsiadowały ze sobą. Jednak w sytuacji, kiedy opakowania są podobne, wciąż istnieje ryzyko wydania specyfiku nawet w sytuacji, wówczas gdy ułożenie medykamentów na półkach jest modelowe.

Farmaceuci wskazują, że leki potrafią pomylić, z racji podobieństwa opakowań, także pacjenci, którzy z racji stanu stanu zdrowia przyjmują ich dużo.

Preparat na biegunkę wycofany z obrotu. "Nie ma zagrożenia dla zdrowia"

Autorzy petycji zwracają atencję, że problem, a także jego rozwiązania, są znane dzięki świecie. Na przykład Food and Drug Agency, amerykańska agencja zajmująca się metrów. in. dopuszczaniem leków do obrotu oraz ich przestrzeganiem procedur, już w 2001 roku podjęła działania skierowane do producentów, by zmienić zapisy na opakowaniach w strategia utrudniający ich wzajemne pomylenie.

Podają przykład 2 leków, które należały do odwiedzenia najczęściej mylonych: Ceftazimide (antybiotyk) i Cefepimide (także antybiotyk, ale o silniejszym działaniu), produkowane przez tę samą firmę. Dzięki działaniom FDA zmodyfikowane zostały nazwy, jak i sposób ich protokołu na: "cefTADIME" i "cefEPIME".

"Postulat odnośnie podjęcia kroków minimalizujących ryzyko pomyłek podczas wydawania leków pacjentom jest jak najbardziej sprawiedliwy. Każde działanie sprzyjające poprawie bezpieczeństwa pacjentów zasługuje dzięki uznanie" - odniosło się do inicjatywy aptekarzy Ministerstwo Zdrowia w przesłanym komunikacie biura prasowego resortu.

Michał Kaczmarski z Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Medykamentów komentując inicjatywę farmaceutów mówił, że każda zmiana zwiększająca bezpieczeństwo leków jest pożądana. Zaznaczył jednak, że po takich sprawach powinny przebyć się konsultacje, także spośród producentami leków, a w wprowadzenie zmian powinien stanowić zabezpieczony odpowiednio długi czas.

afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Komisja Dozoru Finansowego wpisała kolejne podmioty na tzw. czarną listę i złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy przedkładania obligacji GetBack. - Zawiadomienie dotyczy 5 osób fizycznych prowadzących…...

Czytać
adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że chińscy twórcy otrzymali kolejną szansę na zaistnienie na polskim rynku i poprawę wizerunku nadszarpniętego przez firmę Covec. Po tym miesiącu firma z Państwa Środka wygrała przetargi…...

Czytać