blisko

Komisja bierze pod lupę wiek emerytalny. Szydło nakazuje pilną odpowiedź

  • Dom
  • Z kraju
  • Komisja bierze pod lupę wiek emerytalny. Szydło nakazuje pilną odpowiedź
Bochenek: premier zobowiązała Rafalską do odpowiedzi KE

Premier Beata Szydło zapoznała się z listem Komisji Europejskiej odnoszącym się do powrotów w Polsce do poprzedniego wieku emerytalnego; szefowa rządu zobowiązała minister rodziny, roboty i polityki społecznej Elżbietę Rafalską do pilnej reakcji na zastrzeżenia Komisji a mianowicie poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

- Polski rząd jest otwarty na dialog z unijnymi instytucjami. Jednak fakt krytyki woli o obniżeniu powszechnego wieku emerytalnego Polaków, w aspekcie dyskusji o praworządności, ożywia zdumienie - oświadczył rzecznik rządu.

Wiek emerytalny

Jak zaznaczył, "polski rząd stoi na stanowisku, że postanowienie poprzedniej koalicji PO-PSL, po wyniku której kobietom podniesiono wiek emerytalny aż o 7 lat, była niesprawiedliwa społecznie, co nie spotkało się z reakcją jakiegokolwiek z organów Ue, mimo protestów społeczeństwa i ówczesnej opozycji".

Spór o zmianę wieku emerytalnego po Polsce. Iskrzy na linii Warszawa-Bruksela

W poniedziałek do ministerstwa pracy dotarł list komisarz ds. równości płci Very Jourovej jak i również komisarz ds. socjalnych Marianne Thyssen ws. różnicy stuleciu emerytalnego kobiet i mężczyzn. Zdaniem Komisji odmienny ilość lat emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest postacią dyskryminacji.

Rzeczniczka KE Mina Andreewa tłumaczyła we wtorek, że na aktualnym etapie mamy do czynienia z wymianą informacji pośród Polską i Komisją Europejską, bo reforma dotycząca stuleciu emerytalnego w Polsce nie weszła jeszcze w życie.

- Procedurę o naruszenie prawa można rozpocząć tylko na podstawie aktów prawnych. W tej chwili pragnęlibyśmy znaleźć rozwiązanie w obrębie dialogu - podkreśliła.

Polskie argumenty

Rzecznik polskiego rządu wyjasnia, że gdy Polska wchodziła do Starego kontynentu Europejskiej, obowiązywał w polsce rozmaity wiek emerytalny dla pań i mężczyzn. Jak dodał, art. 7 dyrektywy spośród 1978 roku (dyrektywa 79/7/EWG z dnia 19 grudnia 1978 r. ) "daje prawo państwom członkowskim do swobody zakresu ustalania wieku emerytalnego".

- Tym samym różny wiek emerytalny obowiązuje również w Austrii, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, na Litwie, w Rumunii i w Wielkiej Brytanii - powiedział Bochenek.

Jak dodał, wysokość wieku emerytalnego jest zależne od wielu czynników, które inaczej kształtują się w różnych państwach Unii Europejskiej.

- Nieuwzględnianie różnic społecznych i ekonomicznych po podejściu do polityki emerytalnej może zmierzać wymuszania decyzji szkodliwych dla obywateli Polski, na co rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zgodzi się nigdy - oświadczył Bochenek.

Dodał, hdy przejście na emeryturę jest prawem, a nie musem.

Z "wielkim zdziwieniem" zastrzeżenia KE dotyczące wieku emerytalnego przyjął marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak napisał we wtorek na Twitterze, pracownicy KE "powinni iść na urlop, widać, że go potrzebują".

Z wielkim zdziwieniem dowiaduję się o zastrzeżeniach @EU_Commission dot. wieku emer. Pracow. KE powinni iść na urlop. Widać, że go potrzebują

— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) 8 sierpnia 2017

gUS - korekty w sprawie eksportu i importu

GUS - korekty w sprawie eksportu i importu

Ewentualne korekty wartości eksportu w poprzednich latach muszą dotyczyć obrotu zarówno po eksporcie, jak i również imporcie a mianowicie poinformowała rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego. To odpowiedź w słowa wicepremiera Morawieckiego. Morawiecki…...

Czytać
grecy decydują o przyszłości euro  Ze świata

Grecy decydują o przyszłości euro Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie zaakceptować chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na…...

Czytać