blisko

Komisja bierze pod lupę wiek emerytalny. Szydło nakazuje pilną odpowiedź

  • Dom
  • Z kraju
  • Komisja bierze pod lupę wiek emerytalny. Szydło nakazuje pilną odpowiedź
Bochenek: premier zobowiązała Rafalską do odpowiedzi KE

Premier Beata Szydło zapoznała się z listem Komisji Europejskiej odnoszącym się do powrotów w Polsce do poprzedniego wieku emerytalnego; szefowa rządu zobowiązała minister rodziny, roboty i polityki społecznej Elżbietę Rafalską do pilnej reakcji na zastrzeżenia Komisji a mianowicie poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

- Polski rząd jest otwarty na dialog z unijnymi instytucjami. Jednak fakt krytyki woli o obniżeniu powszechnego wieku emerytalnego Polaków, w aspekcie dyskusji o praworządności, ożywia zdumienie - oświadczył rzecznik rządu.

Wiek emerytalny

Jak zaznaczył, "polski rząd stoi na stanowisku, że postanowienie poprzedniej koalicji PO-PSL, po wyniku której kobietom podniesiono wiek emerytalny aż o 7 lat, była niesprawiedliwa społecznie, co nie spotkało się z reakcją jakiegokolwiek z organów Ue, mimo protestów społeczeństwa i ówczesnej opozycji".

Spór o zmianę wieku emerytalnego po Polsce. Iskrzy na linii Warszawa-Bruksela

W poniedziałek do ministerstwa pracy dotarł list komisarz ds. równości płci Very Jourovej jak i również komisarz ds. socjalnych Marianne Thyssen ws. różnicy stuleciu emerytalnego kobiet i mężczyzn. Zdaniem Komisji odmienny ilość lat emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest postacią dyskryminacji.

Rzeczniczka KE Mina Andreewa tłumaczyła we wtorek, że na aktualnym etapie mamy do czynienia z wymianą informacji pośród Polską i Komisją Europejską, bo reforma dotycząca stuleciu emerytalnego w Polsce nie weszła jeszcze w życie.

- Procedurę o naruszenie prawa można rozpocząć tylko na podstawie aktów prawnych. W tej chwili pragnęlibyśmy znaleźć rozwiązanie w obrębie dialogu - podkreśliła.

Polskie argumenty

Rzecznik polskiego rządu wyjasnia, że gdy Polska wchodziła do Starego kontynentu Europejskiej, obowiązywał w polsce rozmaity wiek emerytalny dla pań i mężczyzn. Jak dodał, art. 7 dyrektywy spośród 1978 roku (dyrektywa 79/7/EWG z dnia 19 grudnia 1978 r. ) "daje prawo państwom członkowskim do swobody zakresu ustalania wieku emerytalnego".

- Tym samym różny wiek emerytalny obowiązuje również w Austrii, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, na Litwie, w Rumunii i w Wielkiej Brytanii - powiedział Bochenek.

Jak dodał, wysokość wieku emerytalnego jest zależne od wielu czynników, które inaczej kształtują się w różnych państwach Unii Europejskiej.

- Nieuwzględnianie różnic społecznych i ekonomicznych po podejściu do polityki emerytalnej może zmierzać wymuszania decyzji szkodliwych dla obywateli Polski, na co rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zgodzi się nigdy - oświadczył Bochenek.

Dodał, hdy przejście na emeryturę jest prawem, a nie musem.

Z "wielkim zdziwieniem" zastrzeżenia KE dotyczące wieku emerytalnego przyjął marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak napisał we wtorek na Twitterze, pracownicy KE "powinni iść na urlop, widać, że go potrzebują".

Z wielkim zdziwieniem dowiaduję się o zastrzeżeniach @EU_Commission dot. wieku emer. Pracow. KE powinni iść na urlop. Widać, że go potrzebują

— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) 8 sierpnia 2017

biskupi: ograniczenie handlu niesatysfakcjonujące

Biskupi: ograniczenie handlu niesatysfakcjonujące

Uchwalona poprzez Sejm ustawa o zredukowaniu handlu w niedzielę nie zaakceptować jest satysfakcjonująca, choć wydaje się krokiem w kierunku odzyskania niedziel wolnych od pracy- głosi piątkowy komunikat rzecznika Rady Episkopatu Polski księdza…...

Czytać
big Ben zamilknie na 4 lata na czas przeprowadzania remontu  Ze świata

Big Ben zamilknie na 4 lata na czas przeprowadzania remontu Ze świata

Nowa opłata na rzecz kierowców. "Najostrzejsze" przepisy dzięki świecie Funt spadł niżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło po brytyjską walutę Nowy przymus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać