blisko

Prace nad najnowszymi dowodami przyspieszają. Wymiana ruszy w przyszłym roku

  • Dom
  • Z kraju
  • Prace nad najnowszymi dowodami przyspieszają. Wymiana ruszy w przyszłym roku
E-dowody. Projekt nowelizacji ustawy na temat dowodach w sejmowej podkomisji

Podkomisja sejmowa, powołana we wtorek przez Sejmową Komisję Administracji i Spraw Weneckich, otrzymała do rozpatrzenia wzór ustawy o tak definiowanych e-dowodach. Przewiduje on, że od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

Pierwsze przeglądanie nowelizacji ustawy o dowodach osobistych odbyło się trzynaście września. Projekt został wtedy przekazany Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, która to miała skonsultować go z Komisją Cyfryzacji, Innowacyjności jak i również Nowoczesnych Technologii.

Kto skorzysta?

Dowód elektroniczny ma być pomocny po komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Ma on jednoznacznie potwierdzać tożsamość właściciela i być pomocnym przy uwierzytelnianiu w e-usługach administracji ogólnej i podpisywaniu dokumentów elektronicznych.

E-dowody od momentu 2019 roku. "Nie rozumiemy, czy będą wygodne gwoli użytkownika"

Nowy dowód będzie wyposażony w środek identyfikacji elektronicznej (tzw. profil osobisty), który umożliwi potwierdzenie identyczności w usługach online. W praktyce będzie to wymagało przyłożenia e-dowodu do czytnika i wpisania kodu WYPROWADZENIE.

Skorzystać z tego są mogły zarówno osoby pełnoletnie posiadające nowy dowód, jak i małoletnie, które wyrobią sobie taki dokument. E-dowód będzie posiadał także podpis elektroniczny, który będzie faktycznie samo ważny, jak podpis ręczny.

Ministerstwo Kwestii Wewnętrznych i Administracji, które wraz z Ministerstwem Cyfryzacji przygotowało projekt, zapewnia, hdy dotychczas posiadanych dokumentów nie należy będzie wymieniać - zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Skłonni będą jednak mogli wymienić dowód wcześniej. Proces zamiany dowodów potrwa do 2029 roku.

Zalety nowego dowodu

Nowy dowód coś więcej niż ma ułatwiać transakcje internetowe, ale także odprawę na lotniskach. Jak zapewniają autorzy projektu nowelizacji ustawy na temat dowodach osobistych, będzie wówczas możliwe dzięki aplikacji ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną "zdjęcie twarzy").

Dodatkowo, według informacji na stronie Ministerstwa Cyfryzacji "E-dowód stanie się również służył do potwierdzania obecności jego posiadacza przy placówkach ochrony zdrowia, jakie możliwości pozwoli uszczelnić system rozliczeń usług medycznych".

Wydawanie nowych dowodów ma zainicjować się w marcu spodziewanego roku.

europejskie rynki przed wyborami prezydenckimi w USA

Europejskie rynki przed wyborami prezydenckimi w USA

Na zachodnich giełdach wyprzedaży ciąg dalszy. W regionie coraz większe napięcie, lecz podobnie jest w AMERYCE, gdzie na finiszu wydaje się być brutalna kampania przed doborami prezydenckimi 8 listopada. Inwestorów "dołuje"…...

Czytać
expander: 2018 ostatnim rokiem królowania gotówki w Polsce  Pieniądze

Expander: 2018 ostatnim rokiem królowania gotówki w Polsce Pieniądze

Aż 1, 1 miliarda płatności kartami wykonali Polacy w drugim kwartale 2018 roku - wynika z najpóźniejszych danych Narodowego Banku Polskiego. To wzrost o 20 procent w porównaniu do odwiedzenia analogicznego okresu…...

Czytać