blisko

Prezydent o wyższym VAT w leki dla zwierząt. "Proszę o wycofanie się spośród takich pomysłów"

  • Dom
  • Z kraju
  • Prezydent o wyższym VAT w leki dla zwierząt. "Proszę o wycofanie się spośród takich pomysłów"
Andrzej Duda przeciwny wyższemu podatkowi VAT na leki dla zwierząt

- Pojawiają się głosy, hdy ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne spośród 8 do 23 proc.; proszę o wycofanie się z takich pomysłów, nie zgodzę się na tego rodzaju podwyżkę VAT, bo to ugodzi w polskie rolnictwo, w hodowców zwierząt jak i również w zwykłych ludzi a mianowicie powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Wiceminister finansów zapowiedział już, ze tej podwyżki nie będzie.

Podczas otwarcia Narodowej Ekspozycje rolniczej w Poznaniu prezydent Duda odniósł się do zmian stawek podatku VAT na niektóre produkty.

Andrzej Duda powiedział, że "z ogromną radością" dowiedział się, że rząd planuje obniżenie stawki VAT w chleb i na ubranka dziecięce. - To wydaje się być ważne dla polskiego rolnika - zaznaczył.

- Ale jednocześnie chcę bardzo mocno powiedzieć jedno; a więc pojawiają się też głosy, hdy ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne z 8 do 23 proc. Proszę państwa, proszę o wycofanie się z tego rodzaju pomysłów. Nie zgodzę się na podwyższenie VAT na leki weterynaryjne, bo wówczas ugodzi w polskie rolnictwo, ugodzi w hodowców zwierzaków, ugodzi także w zwyczajnych ludzi, bardzo często starszawych ludzi, którzy mają swych pupili, zwierzęta i niejednokrotnie już dzisiaj z trudem są w stanie podołać kosztom opieki weterynaryjnej ponad nimi. Uderzy wreszcie przy schroniska dla zwierząt, które są naprawdę bardzo zasadnicze - powiedział prezydent.

Swoje stanowisko prezydent Dudarz ogłosił także na Twitterze.

Nie zgadzam się na podwyższenie stawki vat na leki weterynaryjne spośród 8% do 23%. To zły pomysł, który byłby ciosem dla opiekunów zwierzaków, schronisk dla zwierząt i hodowców.

— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) 30 listopada 2018

Rząd: wycofujemy się z planów

Pierwotnie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług autorstwa Ministerstwa finansów zapowiadała wyłączenie leczniczych wyrobów weterynaryjnych listy towarów otoczonych 8-proc. VAT. Oznaczałoby to wzrost stawki podatku do poziomu 23 procent.

Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET szacuje, że rynek wydaje się wart rocznie około 1-wszą mld złotych. Wraz spośród podwyżką VAT-u przybędzie mu więc dodatkowo ok. 150 mln zł.

Wiceminister o stawkach VAT: powinniśmy utrzymać dotychczasowy poziom

- To nie są pieniądze, które wspomogą finanse państwa, ale jednocześnie to kwota, która może mieć naprawdę solidne negatywne rezultaty dla przemysłów mięsnego, mleczarskiego, a w efekcie dla konsumentów ludzi produktów, oraz właścicieli piętnasty mln psów i kotków - powiedział, cytowany przez "Puls Biznesu", dyrektor POLPROWET-u Artur Zalewski.

Dzisiaj wiceminister finansów Filip Świtała zapewnił w rozmowie wraz z PAP, że stawka VAT na leki dla zwierząt pozostanie na niższym poziomie 8-proc., tak jak wydaje się być obecnie. Zapowiedział ponadto, hdy prawdopodobnie od 1 kwietnia 2019 r. do 5 proc, spadnie VAT w e-booki.

adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że chińscy twórcy otrzymali kolejną szansę na zaistnienie na polskim rynku i poprawę wizerunku nadszarpniętego przez firmę Covec. Po tym miesiącu firma z Państwa Środka wygrała przetargi…...

Czytać
afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Komisja Dozoru Finansowego wpisała kolejne podmioty na tzw. czarną listę i złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy przedkładania obligacji GetBack. - Zawiadomienie dotyczy 5 osób fizycznych prowadzących…...

Czytać