blisko

Rekompensaty zbyt wyższe ceny prądu. Resort opublikował projekt rozporządzenia

  • Dom
  • Z kraju
  • Rekompensaty zbyt wyższe ceny prądu. Resort opublikował projekt rozporządzenia
Ceny prądu. Resort opublikował plan rozporządzenia do ustawy

Ministerstwo Energii opublikowało po czwartek projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy o cenach prądu. Rozporządzenie przede wszelkim zawiera formuły do ustalenia kwot rekompensat dla sprzedawców prądu za utrzymanie zeszłorocznych cen.

Ustawa spośród grudnia 2018 r. określa na rok 2019 koszta dla odbiorców końcowych ciepła elektrycznej w stopniu ich cenników bądź taryf z 30 czerwca 2018 r. Różnica między ceną zakupu siły, an ustaloną ustawą ceną sprzedaży będzie sprzedawcom rekompensowana ze specjalnego funduszu, zasilonego m. in. pieniędzmi ze sprzedaży dodatkowej puli uprawnień do emisji CO2.

Projekt trafił do rad publicznych i międzyresortowych, które mają potrwać do poniedziałku. W założeniu rozwiązania z rozporządzenia będą obowiązywać wstecznie od 1 stycznia, zaś sprzedawcy energii będą musieli się do niego uregulować także wstecznie, czyli rozliczyć się z odbiorcami, jeżeli cena, po której sprzedawali od 1 stycznia, nie zaakceptować odpowiada tej z ustawy.

Co w rozporządzeniu?

Tchórzewski: rozporządzenie do odwiedzenia ustawy prądowej "do końca marca"

Opublikowany projekt rozporządzenia zawiera formuły wyznaczania średnioważonej ceny energii na sektorze hurtowym. Różnica między panią a, an ustaloną ceną sprzedaży będzie rekompensatą dla sprzedawcy. Cena ta będzie kalkulowana oddzielnie dla wszystkich rodzajów umów zawieranych w 2018 i 2019 r. oraz dla transakcji samodzielnego kupna przez odbiorcę końcowego w giełdzie.

Formuła uwzględnia udział energii zużywanej po szczytach i poza nimi, zjawisko wyższej kontraktacji po drugiej połowie roku oraz możliwość pokrycia wolumenu sprzedaży przez wytwórców z tejże samej co sprzedawca ekipy kapitałowej.

Odpowiednie współczynniki wyznaczono na podstawie podstaw danych o profilach wykorzystania poszczególnych grup odbiorców za pomocą danych PSE. Uwzględniono także zakupy na rynku spot, oraz modelowe strategie zakupowe, czyli zawieranie najpierw dłuższych kontraktów i domykanie wyczerpania kontraktami krótszymi lub zakupami spot.

Przypomnijmy: ustawa w sprawie cen prądu spośród 28 grudnia 2018 r. zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, obniżyła też o 95 proc. opłatę przejściową, płaconą przed odbiorców energii elektrycznej w rachunkach, i ustaliła ceny dla odbiorców końcowych w 2019 r. na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Różnicę pośród rynkową ceną zakupu natomiast ceną dla odbiorcy ostatecznego ma pokrywać Fundusz Należności Różnicy Ceny - zasilony 80 proc. pieniędzy wraz ze sprzedaży przez rząd przy 2019 r. dodatkowych 55, 8 mln uprawnień do odwiedzenia emisji CO2.

bez laptopów do samolotu, NA JUKATAN chcą rozszerzyć zakaz dzięki Europejczyków  Ze świata

Bez laptopów do samolotu, NA JUKATAN chcą rozszerzyć zakaz dzięki Europejczyków Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na chodliwym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty zbytnio wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Koniec gorszych produktów dla…...

Czytać
bezrobocie w lutym wyniosło 8, 5 procent

Bezrobocie w lutym wyniosło 8, 5 procent

Stopa bezrobocia w lutym 2017 roku spadła do 8, pięć procent z 8, sześć procent w styczniu 2017 roku - podał przy czwartek Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych…...

Czytać