blisko

Temat: Gospodarka

Emilewicz w TVN24 BiS o małym ZUS

  • Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan w dodatkowe miliardy
  • Polska system gospodarczy pod lupą amerykańskiej filii. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku kalendarzowego. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Niższe składki ZUS dla tzw. małej funkcjonowania gospodarczej to mój sztandarowy projekt - powiedziała po TVN24 BiS Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii. Jak zapewniła, najmniejsze firmy skorzystają z nowego rozwiązania od początku spodziewanego roku.

Projekt "Mała firma - mały ZUS" uzależnia składki ubezpieczeniowe, kasa pracy oraz składki zdrowotne od wysokości uzyskanych przychodów. Przedsiębiorca, który nie osiąga równowartości dwuipółkrotności minimalnego wynagrodzenia, będzie miał naliczaną obniżoną składkę. Obecnie, po dwuletnim okresie z "małym ZUS", przedsiębiorca, nawet osiągający niskie przychody, musi co miech uiszczać ponad 1, dwóch tys. zł.

- Położyłam swoją rękę i głowę na pniu, informując, że "mała działalność" wówczas mój projekt flagowy a mianowicie przyznała w programie "Bilans" w TVN24 BiS minister Jadwiga Emilewicz.

Głównym problemem związanym z planem są niższe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, innymi słowy mówiąc wprost: mniej gotówki na wypłaty bieżących emerytur z ZUS.

Możliwość atomowa w paliwowym gigancie. Dlaczego prezes Orlenu stracił posadę?

- To jest projekt trudny, bo bezpieczeństwo systemu ubezpieczeń ma obowiązek zostać zachowane. Jesteśmy w takim etapie, że dysponujemy projekt właściwie uzgodniony. Istniejemy po rozmowie z ZUS, który jest gotowy jak i również stoi w blokach startowych. Jestem po rozmowie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską. Projekt wejdzie na rząd w najbliższym czasie jak i również będzie obowiązywał od stycznia przyszłego roku - zapewniła Emilewicz.

Wcześniej przy rozmowie z PAP minister wyjaśniała, że z naszej formy rozliczenia będą potrafili skorzystać wszyscy ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą. - To jest istota owego projektu, że bez aspektu na to, w którym momencie cyklu przedsiębiorstwa jesteśmy, będziemy mogli, jeśli nie zaakceptować uzyskujemy 2, 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będziemy mogli wybrać tę formę rozliczenia - podkreślała minister przedsiębiorczości i technologii.

Trzęsienie ziemi w Orlenie

Emilewicz skomentowała również zmianę na podejściu prezesa PKN Orlen. Jakim sposobem przypomniała, jest to prawo zarządu każdej firmy. - Wszystko wydarzyło się w mocy obowiązującego prawa. Wówczas czas nowych wyzwań, bo kończą się prace nad strategią energetyczną dla całkowitego sektora energetycznego - opowiadała Emilewicz.

Pytana, lub PKN Orlen powinien dołączyć do projektu budowy elektrowni jądrowej, odpowiedziała, że czeka przede wszystkim na zasadniczą decyzję dotyczącą budowy polskiego atomu,

- Żadna ze spółek Skarbu Was nie jest dziś w stanie udźwignąć tak dużego projektu. Ten projekt wymagałby poświęcenia wielu podmiotów i budżetu państwa. To długoterminowy i kosztowny proces. Żałujemy, że został przerwany pod skraj lat 80. Dziś bylibyśmy gdzieś indziej - dodała.

Jadwiga Emilewicz przy TVN24 BiS mówiła także, że zużycie energii po Polsce będzie coraz większe. - Ludzkość konsumuje więcej energii. Dywersyfikuje źródła, stara się być energooszczędna, ale potrzebuje jej coraz więcej. O ile chcemy być niezależni i ekologiczni, to musimy mniemać o takich blokach energetycznych, które będą emitować jak na przykład najmniej CO2 do atmosfery i dawać dużo bezpiecznej energii - wyjaśniła Emilewicz.

Sukcesja firm

Minister mówiła również o przyjętym we wtorek przez rząd projekcie ustawy dotyczącym sukcesji firm. Dzięki nowym przepisom, w przypadku śmierci właściciela firmy, w mocy mają wysiedzieć kontrakty, umowy o robotę, zezwolenia czy koncesje włączone przez dane przedsiębiorstwo i jego dotyczące. Dodatkowo ustawa ma ułatwić rozliczanie datków i zwolni z podatku od spadków osobę przejmującą przedsiębiorstwo.

Strach zajrzał w oczy inwestorom. Wielkie spadki na warszawskiej giełdzie

- Dziś wydaje się być tak, że jeżeli umiera przedsiębiorca, to firma "umiera" z nim. Znika NIP, tracą ważność umowy, licencje. W świetle nowych zapisów dajemy możliwość łagodnego przejścia do pełnej sukcesji a mianowicie powiedziała Emilewicz i dodała, że ten problem tyczy się tysięcy firm, które zostały wydane po transformacji ustrojowej i następuje w nich zmiana pokoleniowa.

Walka wraz ze smogiem

Jadwiga Emilewicz odniosła się również do planów rządu dotyczących walki ze smogiem. Zapewniła, że rząd przy przyszłym tygodniu zajmie się ustawą o jakości paliw stałych.

- Przypomnę, że w 2001 roku Najwyższa Izba Kontroli przy raporcie wskazała, że 2 regulacje powinny być przedstawione. To standardy emisyjne dla kotłów i te przepisy już weszły w życie jesienią ubiegłego roku. Pozostała regulacja to jakość materiałów stałych - mówiła minister w programie "Bilans".

- Ta ustawa po przyszłym tygodniu stanie dzięki Radzie Ministrów. Będziemy posiadać wreszcie standardy dla paliwa. Mówiąc krótko: każdy który kupuje węgiel, będzie miał świadomość, co kupuje, jaką dzierży on wartość kaloryczną, w ile mu wystarczy jak i również jak ciepło będzie mu w domu - wyjaśniła Emilewicz i dodała, iż chcąc walczyć ze smogiem, trzeba również pomagać tym, których nie stać np. na ocieplenie domu.

- Dlatego równocześnie odjeżdżamy z pilotażem termomodernizacji dla najuboższych, bo nie ma znaczenia wymieniać kotła, jeśli domek jest dziurawy jak ser szwajcarski. Stać nas na to, aby wspólnie z samorządem uporać się z ubóstwem energetycznym - zapewniła.

gUS: przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyższe o 7, czterech proc.

GUS: przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyższe o 7, czterech proc.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 4 574, 4 zł, co oznacza, hdy w stosunku do października ubiegłego roku kalendarzowego wzrosło o 7, czterech procenta - podał w piątek Główny Urząd…...

Czytać
gUS - korekty w sprawie eksportu i importu

GUS - korekty w sprawie eksportu i importu

Ewentualne korekty wartości eksportu w poprzednich latach muszą dotyczyć obrotu zarówno po eksporcie, jak i również imporcie a mianowicie poinformowała rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego. To odpowiedź w słowa wicepremiera Morawieckiego. Morawiecki…...

Czytać