blisko

Biden i Poroszenko rozmawiali o reformach w Ukrainie

  • Dom
  • Ze swiata
  • Biden i Poroszenko rozmawiali o reformach w Ukrainie
Biden i Poroszenko rozmawiali o reformach na Ukrainie  Ze świata

Biały Dom poinformował w piątek, że wiceprezydent USA Joe Biden ponownie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko na temat konieczności zastosowania przez Kijów reform gospodarczych. Przywódcy rozmawiali na ów temat również w czwartek.

Biden i Poroszenko omawiali konieczność zachowania jedności na Ukrainie, tak żeby możliwe było kontynuowanie reform gospodarczych. Ich wdrożenie wydaje się warunkiem zrealizowania programu pomocowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) dla Ukrainy. Wśród koniecznych reform jest też "wyeliminowanie korupcji" - podał Biały Dom.

"FT": Ukraina ma ostatnią możliwość na zapewnienie sobie wolności

Poruszono temat konieczności jak na przykład najszybszego przyjęcia przez parlament Ukrainy ustaw antykorupcyjnych.

Już w czwartek rozmówcy zgodzili się, że reformy na Ukrainie trzeba kontynuować dla przedłużenia współpracy Kijowa z MFW.

Niepokojąca dymisja

Zachód jest poruszony stanem przemian na Ukrainie w wyniku dymisji ministra rozwoju gospodarczego Aivarasa Abromavicziusa, który oświadczył w zeszłym tygodniu, że reformy są umyślnie blokowane, an osoby z otoczenia prezydenta Poroszenki używają swych wpływów do osiągania własnych celów biznesowych.

W wyniku odejścia Abromavicziusa na Ukrainie rozpoczyto mówić o przyspieszonych wyborach parlamentarnych.

W środę Poroszenko w rozmowie wraz z szefową MFW Christine Lagarde zapewnił, że jego państwo przygotuje mapę drogową zasadniczych reform, które pozwolą na dalszą współpracę z MFW.

Lagarde przekazała zanim tą rozmową ukraińskim mediom komunikat, w którym oświadczyła, że program pomocowy MFW dla Ukrainy jest zagrożony, jeśli rząd w Kijowie nie będzie wdrażał wymaganych reform. Lagarde wyraziła zaniepokojenie powolnym postępem Ukrainy po poprawie zarządzania i przy zwalczaniu korupcji.

apel UOKiK do Apple jak i również Google ws. aplikacji

Apel UOKiK do Apple jak i również Google ws. aplikacji

Aplikacje ze sklepów Apple i Yahoo powinny przejrzyście informować o zasadach uzyskiwania i stosowania danych konsumentów - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz 26 międzynarodowych instytucji ochraniających konsumentów. Zaapelowały one do obu cyfrowych…...

Czytać
andrzej Duda przeciwny wyższemu podatkowi VAT na leki dla zwierząt

Andrzej Duda przeciwny wyższemu podatkowi VAT na leki dla zwierząt

- Pojawiają się głosy, hdy ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne spośród 8 do 23 proc.; proszę o wycofanie się z takich pomysłów, nie zgodzę się na tego rodzaju…...

Czytać