blisko

Biden i Poroszenko rozmawiali o reformach w Ukrainie

  • Dom
  • Ze swiata
  • Biden i Poroszenko rozmawiali o reformach w Ukrainie
Biden i Poroszenko rozmawiali o reformach na Ukrainie  Ze świata

Biały Dom poinformował w piątek, że wiceprezydent USA Joe Biden ponownie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko na temat konieczności zastosowania przez Kijów reform gospodarczych. Przywódcy rozmawiali na ów temat również w czwartek.

Biden i Poroszenko omawiali konieczność zachowania jedności na Ukrainie, tak żeby możliwe było kontynuowanie reform gospodarczych. Ich wdrożenie wydaje się warunkiem zrealizowania programu pomocowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) dla Ukrainy. Wśród koniecznych reform jest też "wyeliminowanie korupcji" - podał Biały Dom.

"FT": Ukraina ma ostatnią możliwość na zapewnienie sobie wolności

Poruszono temat konieczności jak na przykład najszybszego przyjęcia przez parlament Ukrainy ustaw antykorupcyjnych.

Już w czwartek rozmówcy zgodzili się, że reformy na Ukrainie trzeba kontynuować dla przedłużenia współpracy Kijowa z MFW.

Niepokojąca dymisja

Zachód jest poruszony stanem przemian na Ukrainie w wyniku dymisji ministra rozwoju gospodarczego Aivarasa Abromavicziusa, który oświadczył w zeszłym tygodniu, że reformy są umyślnie blokowane, an osoby z otoczenia prezydenta Poroszenki używają swych wpływów do osiągania własnych celów biznesowych.

W wyniku odejścia Abromavicziusa na Ukrainie rozpoczyto mówić o przyspieszonych wyborach parlamentarnych.

W środę Poroszenko w rozmowie wraz z szefową MFW Christine Lagarde zapewnił, że jego państwo przygotuje mapę drogową zasadniczych reform, które pozwolą na dalszą współpracę z MFW.

Lagarde przekazała zanim tą rozmową ukraińskim mediom komunikat, w którym oświadczyła, że program pomocowy MFW dla Ukrainy jest zagrożony, jeśli rząd w Kijowie nie będzie wdrażał wymaganych reform. Lagarde wyraziła zaniepokojenie powolnym postępem Ukrainy po poprawie zarządzania i przy zwalczaniu korupcji.

adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że chińscy twórcy otrzymali kolejną szansę na zaistnienie na polskim rynku i poprawę wizerunku nadszarpniętego przez firmę Covec. Po tym miesiącu firma z Państwa Środka wygrała przetargi…...

Czytać
afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Komisja Dozoru Finansowego wpisała kolejne podmioty na tzw. czarną listę i złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy przedkładania obligacji GetBack. - Zawiadomienie dotyczy 5 osób fizycznych prowadzących…...

Czytać