blisko

Jabłka, Jedwabny Szlak jak i również miliardy dla inwestorów. Pięć rzeczy, które Polska zyska na przyjaźni z Chinami

  • Dom
  • Ze swiata
  • Jabłka, Jedwabny Szlak jak i również miliardy dla inwestorów. Pięć rzeczy, które Polska zyska na przyjaźni z Chinami
Chiński prezydent z wizytą w naszym kraju - efekty  Ze świata

Oto niektóre spośród gospodarczych efektów polsko-chińskich porozumień, które przyniosła wizyta chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w naszym kraju. Sprawdź, jakie znaczenie mają polsko-chińskie spotkania na szczycie i co dzięki nim może się zmienić.

1. Polski hodowca podbije Chiny

Wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga przyniosła zdecydowanie dobre nowiny dla naszych rolników. Szerszy dostęp w celu chińskiego rynku mają otrzymać polscy producenci jabłek jak i również niektórych produktów drobiowych. Napawać się powinni także hodowcy wieprzowiny. O planach eksportu polskiej żywności do Chin toczono rozmowy już od momentu dawna, jednak podczas poniedziałkowego spotkania podpisano dokument, który ukonstytuuje dotychczasowe nadzieje. Polsko-chińskie memorandum o współpracy w obszarze zdrowia zwierząt i roślin oraz bezpieczeństwa żywności zostało podpisane w poniedziałek 20 czerwca br. po resorcie rolnictwa. Swoje podpisy złożyli na nim minister Generalnego Urzędu Nadzoru morzem Jakością Inspekcji i Kwarantanny ChRL (AQSIQ) Zhi Shuping oraz minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Polska pośle swoją żywność do Chin. Memorandum podpisane

2. Dostęp do Trzech Mórz

Współpraca państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (Polska wydaje się być największym krajem szesnastki i jako jedyna przystąpiła w celu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych AIIB) w tzw. formule 16+1 ma przynieść przewagi głównie handlowe. Jednym wraz z planów jest skonstruowanie scaleń drogowych i kolejowych między Trzema Morzami. Chodzi na temat skomunikowanie Polski z Morzem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Choć ma to koloryt raczej logistyczno-handlowy i na temat ile połączenia kolejowe są miały charakter towarowy, wówczas jednak powiązania drogowe spośród powodzeniem mogą zostać wykorzystane także w celach turystycznych.

3. Uznawanie dyplomów

Podczas poniedziałkowego spotkania dotarło także do podpisania umowy między rządami Polski i Chin o wzajemnym uznawaniu dyplomów ukończenia studiów i tytułów zawodowych w szkolnictwie wyższym. Wielu młodych reprezentantów Państwa Środka studiuje przy Polsce. Porozumienie ma zapewnić jednak także łatwiejszą nostryfkację dyplomów zdobytych na lokalnych uczelniach. Pozwoli to z pewnością na płynniejszą wymianę obsady wykwalifikowanych pracowników między Polską a Chinami.

Duda z Chinami podpisuje strategiczne partnerstwo

Z uwagi na inne memorandum podpisane w trakcie poniedziałkowego spotkania - Memorandum o Porozumieniu w obrębie rozwoju obszarów łączności danych (Informacyjny Jedwabny Szlak), szczególnie poszukiwani będą specjaliści w obszarze aplikacji technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) dla osiągnięcia wzajemnych korzyści.

Zawarto także dwie umowy związane spośród telekomunikacją. Huawei podpisał je z P4 oraz Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego jak i również Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW). Ta ostatnia wystąpienie dotyczy utworzenia w Naszym narodzie Centrum Innowacji Data Science.

4. Kredyt w wysokości 10 mld dolarów

W ramach formuły „16+1” chińskie władze zachęcają swoje firmy do lokaty w Polsce i przy regionie. W 2012 r. Chiny utworzyły specjalną linię kredytową o wartości 10 mld dolarów dla firm inwestujących w projekty infrastrukturalne w tym regionie. Podczas swej wizyty w Polsce przypomniał o tym prezydent Xi Jinping, który dodał, iż tę specjalną linię kredytową będą mogły wykorzystać obie strony w celu powiększenia inwestycji w obszarach m. in. energii, transportu, logistyki, infrastruktury i telekomunikacji.

5. Tańsze połączenia Polska-Chiny

Podpisano umowę między rządem Polski i rządem ChRL w sprawie wzajemnego zwolnienia usług międzynarodowego transportu lotniczego z opodatkowania VAT bądź podobnym podatkiem. Zgodnie spośród umową usługi międzynarodowego przewozu lotniczego świadczone przez przedsiębiorstwo transportu lotniczego mające rezydencję w jednym spośród państw będą zwolnione z tego datku lub podatku podobnego. Zwolnienie z obciążeń fiskalnych ma możliwość przyczynić się do zredukowania cen za połączenia lotnicze między dwoma krajami.

ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków  Informacje

Ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków Informacje

Turecki Potok zostanie przedłużony Otwarta droga do 20-letniej umowy na jankeski gaz "Musimy iść do przodu". Polska chce szybszego prac nad dyrektywą w sprawie Nord Stream 2 Maleje znaczenie…...

Czytać
europejskie rynki przed wyborami prezydenckimi w USA

Europejskie rynki przed wyborami prezydenckimi w USA

Na zachodnich giełdach wyprzedaży ciąg dalszy. W regionie coraz większe napięcie, lecz podobnie jest w AMERYCE, gdzie na finiszu wydaje się być brutalna kampania przed doborami prezydenckimi 8 listopada. Inwestorów "dołuje"…...

Czytać