blisko

Oszaleli na punkcie awokado. Owoc najdroższy od początku wieku

  • Dom
  • Ze swiata
  • Oszaleli na punkcie awokado. Owoc najdroższy od początku wieku
Awokado. Amerykanie oszaleli na tej punkcie  Ze świata

Amerykanie pokochali awokado, a popularny pokłosie gwałtownie zyskuje na zalety. Dzisiaj za jedną sztukę w Stanach Zjednoczonych płaci się prawie dwa razy tyle co na zaczątku roku - zauważa CNN Money. Jak dodają profesjonaliści, to najwyższa cena od czasu 18 lat.

O wzroście wartości awokado poinformowała organizacja zrzeszająca amerykańskich restauratorów American Restaurant Association (ARA), opierając się na informacji resortu rolnictwa.

Wzrost cen dotyczy też cytrusów sprzedawanych hurtowo. Jak wypływa z informacji, skrzynka awokado w Stanach Zjednoczonych kosztuje już prawie 84 dolarów. Mieści się w tej dziewczyny 48 sztuk. Wychodzi po 1, 75 dol zbytnio sztukę (ok. 6, 75 zł).

Na początku roku, za skrzynkę płacono 38 dolarów.

W Polsce awokado również jest sprzedawane na sztuki, natomiast jego cena mocno się waha. Regularna cena, z brakiem uwzględnienia promocji, to blisko 5 zł za pokłosie. Bywa, że w najdroższych sklepach za jedną sztukę zapłacimy dwa razy tak wiele.

Polacy, podobnie jakim sposobem Amerykanie, pokochali ten produkt. Według ostatnich dostępnych danych GUS import awokado do odwiedzenia Polski w 2015 roku kalendarzowego był wart aż 84, 7 mln zł, na temat 57 proc. więcej niźli w poprzednim roku i ponad 5-krotnie więcej niż 5 lat temu.

Niezaspokojony popyt

Milioner poradził młodym, jak się dorobić. Jego słowa wywołały burzę

Jak zauważa ARA, obecnie rynkowa cena wydaje się najwyższa od 1999 roku kalendarzowego.

W ciągu pierwszej połówki roku nastąpił wzrost z 89 centów w kwietniu do 1, 17 dolara w okolicach czerwca. Jak na przykład zauważają eksperci: za gwałtownymi skoki cen odpowiadają przede wszystkim fakt, że awokado jest za mało.

Zgonie z przewidywaniami, kalifornijscy rolnicy dostarczą o 44 proc. mniej owoców niźli w tym samym sezonie w zeszłym roku.

Jak donoszą eksperci, awokado jest specyficznym owocem. Po jednym roku jest multum malutkich sztuk, w kolejnym: owoce są duże, jednak jest ich mało.

Ale nie tylko liczba awokado decyduje o swoim podwyższonej cenie. Popyt w ten egzotyczny owoc pozostanie niezaspokojony. W 1989 r., przeciętny Amerykanin zjadał pół kilo tego owocu na rok. Dziś jest to prawie 7 razy więcej.

Jak zauważa CNN, awokado było w Stanach Zjednoczonych symbolem wolnego handlu. Przy związku z zapowiedziami, iż prezydent Donald Trump wycofa USA z umowy NAFTA, łączącą Stany z Kanadą i Meksykiem. Istnieje niepokój, że takie rozwiązanie zdołałoby skutkować wprowadzeniem ceł dzięki niektóre produkty z Meksyku, w tym właśnie awokado.

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym  Nieruchomości

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym Nieruchomości

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać
10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

Od wtorku 22 stycznia będzie można składać wnioski o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Uprawnienie do tego świadczenia ma ponad 24 tysiące osób, którym w przeszłości odebrano…...

Czytać