blisko

Temat: USA

Bez laptopów do samolotu, NA JUKATAN chcą rozszerzyć zakaz dzięki Europejczyków  Ze świata

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • CIA uruchomiła konto na chodliwym portalu społecznościowym. Dwa powody
  • Chcą wprowadzić opłaty zbytnio wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"
  • Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Lot trwa około 11, 5 godziny. Uruchomiono rekordową trasę krajową na świecie

Z laptopem do odwiedzenia Stanów Zjednoczonych nie polecisz - już wkrótce tego typu zakaz może obowiązywać Europejczyków, w tym Polaków podróżujących za pośrednictwem Atlantyk. Amerykanie zastanawiają się bowiem nad rozszerzeniem swojego prawa, które wprowadzili po marcu tego roku. Powyżej w kilku punktach przypominamy najważniejsze założenia zakazu.

1. Które kraje

Pod koniec marca tego r. administracja Donalda Trumpa wprowadziła zakaz wnoszenia na pokłady samolotów urządzeń większych aniżeli smartfon.

Zakaz uderza w osiem krajów zamieszkanych głównie przez muzułmanów: Jordanię, Egipt, Turcję, Arabię Saudyjską, Kuwejt, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Maroko. Restrykcje obejmują bowiem loty do odwiedzenia USA z 10 portów lotniczych na Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej i Turcji.

Już wcześniej CNN wyliczyło, że zakaz tyczy się ponad 50 lotów dziennie organizowanych przez takich spedytorów jak Egyptair, Emirates Airline, Etihad Airways, Kuwait Airways, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Jordanian Airlines, Saudi Arabian Airlines jak i również Turkish Airlines.

Kraje objęte zakazem wnoszenia elektroniki na pokłady pojazdów latających

2. Przyczyny

Naprawienie szkody się nie powinno się. "Ptaszek wywołuje uszkodzenie, jakby uderzyły 3 tony"

Obowiązujący od marca zakaz władze Stanów Zjednoczonych uzasadniają obawami, że w urządzeniach elektronicznych zabieranych przez pasażerów na pokład mogą być ukryte bomby.

Amerykański wywiad miał ustalić, że Al-Kaida udoskonala techniki pozwalające na ukrywanie zminiaturyzowanych surowców wybuchowych w bateriach rozmieszczonych wewnątrz różnych elektronicznych ustrojstw.

Dlatego, zgodnie z nowymi zasadami laptopy, tablety, konsole do gier, czytniki książek, przenośne odtwarzacze DVD, aparaty fotograficzne, muszą pozostawać umieszczone w bagażu rejestrowanym.

3. 10 lotnisk

Zakazem wnoszenia urządzeń komputerowych objętych jest w tejże chwili 10 lotnisk:

CAI Cairo International Kair, Egipt

DXB Dubai International Dubaj, ZEA

AUH Abu Dhabi International Ahbu Dhabi, ZEA

IST Ataturk International Stambuł, Turcja

DOH Hamad International, Doha, Katar

AMM Qeen Alia International, Amman, Jordania

KWI Kuwait International, Kuwejt

CAS Mohammed V International, Casablanca, Maroko

JED King Abdulaziz International, Jeddach, Arabia Saudyjska

RUH King Khalid International, Rijad, Arabia Saudyjska

4. Rozszerzenie zakazu

To jednak nie koniec. Agencja Reuters poinformowała, że administracja Donalda Trumpa rozszerzy napomknięty zakaz o niektóre europejskie kraje.

Agencja pisze, że amerykańskie restrykcje mogłyby dotknąć największe europejskie linie lotnicze, takie jak Lufthansa, British Airways, Air France-KLM. Bóg wie jednak kiedy miałby zostać wprowadzony.

5. Interwencja Unii Europejskiej

Wozisz dużą gotówkę w wycieczki? Sprawdź, kiedy musisz ją zameldować

Pomysł Amerykanów spotkał się z szybką reakcją unijnych władz. Unia Europejska zażądała pilnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na rzecz ewentualnego rozszerzenia na pewne państwa europejskie amerykańskiego zakazu wnoszenia laptopów na powłoka samolotów lecących do NA JUKATAN.

Agencja Reuters powołała się na pismo, wystosowane za pośrednictwem unijnych komisarzy Violetę Bulc (transport) i Dimitrisa Awramopulosa (migracja, sprawy wewnętrzne i obywatelstwo) do amerykańskich ministrów bezpieczeństwa narodowego i przewozu - Johna Kelly'ego jak i również Elaine Chao.

Unijni komisarze podkreślają w piśmie do amerykańskich ministrów, że jest ważne, by podzielić się informacjami dotyczącymi możliwych zagrożeń w przypadku lotów z portów lotniczych przy UE.

"W własnym wspólnym interesie leży ścisła współpraca, mająca na celu zajęcie się (... ) zagrożeniami w lotnictwie, przed ewentualnym wprowadzeniem nowych środków bezpieczeństwa wobec przewoźników obsługujących trasy z UE do USA" - wskazali komisarze.

badanie: budżet polskiej rodziny w szkolne potrzeby dziecka

Badanie: budżet polskiej rodziny w szkolne potrzeby dziecka

Miesięczny budżet, jaki rezerwuje polska rodzina, w szkolne potrzeby dziecka wówczas najczęściej od 101 do odwiedzenia 500 złotych - wypływa z opublikowanego w środę raportu Santander Consumer Instytucji finansowej. Rodzice stosują…...

Czytać
bank Anglii: możliwe tąpnięcie ekonomiczne w związku z brexitem  Ze świata

Bank Anglii: możliwe tąpnięcie ekonomiczne w związku z brexitem Ze świata

Kolejne ostrzeżenie przed brexitem. Szef Banku Anglii Mark Carney alarmuje, iż jeśli załamią się pertraktacje Londynu z Brukselą, to Wyspy Brytyjskie - po opuszczeniu Wspólnoty - może czekać poważne tąpnięcie w gospodarce. Rosnące…...

Czytać