blisko

Aresztowany prezes giganta: wbito mi nóż w plecy, to spisek

  • Dom
  • Ze swiata
  • Aresztowany prezes giganta: wbito mi nóż w plecy, to spisek
Carlos Ghosn na nagraniu online: Jestem niewinny. To konspiracja  Ze świata

Były szef Nissana Carlos Ghosn nagrał internetowe, w którym po przy jednym spotkaniu kolejny przekonuje o swej niewinności. Oskarża też swoich byłych kolegów o spisek w celu usunięcia jego ze stanowiska.

- Chodzi o planowane funkcjonowanie, chodzi o spisek, idzie o wbicie noża w plecy - mówi Ghosn w trakcie siedmiominutowego nagrania. Wideo zostało zarejestrowane tuż przed tym, zanim pozostał w ubiegłym tygodniu według raz czwarty aresztowany przy Japonii.

Ghosn, który stał na czele motoryzacyjnego triumwiratu Renault, Nissana jak i również Mitsubishi, twierdzi, że postrach przed fuzją przyczynił się do wybuchu buntu jak i również usunięcia go z spółki.

Ani Ghosn, czy jego prawnik - Junichiro Hironaka, nie wypowiedzieli się na temat ostatnich podejrzeń dotyczących malwersacji finansowych, wraz z powodu których były prezes Nissana z powrotem trafił do aresztu.

Drugie aresztowanie w ciągu kilkunastu miesięcy. "To oburzające"

Sąd zgodził się na zatrzymanie

W poprzednim tygodniu sąd w Tokio zgodził się na ponowne zatrzymanie Ghosna i zatwierdził swoim pobyt w areszcie do odwiedzenia 14 kwietnia z możliwością przedłużenia. Menedżer został przedtem aresztowany w swoim tokijskim domu w związku z nowymi podejrzeniami nadużyć finansowych, które miały narazić japoński koncern na stratę 5 mln dolarów. Niespełna miesiąc wcześniej biznesmen opuścił areszt po ponad 100 dniach.

Jak podała agencja Kyodo, nowy nakaz aresztowania twórcy sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi dotyczy zarzutu poważnego naruszenia zaufania. Według śledczych oddział Nissana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dzięki polecenie menedżeran od grudnia 2015 do lipca 2018 roku zapłacił dystrybutorowi samochodów w Omanie 15 mln dolarów, z czego pięć mln miało trafić w konto kontrolowane rzekomo przez Ghosna. Ten twierdzi, iż jest niewinny.

Ghosn jest też podejrzany na temat zaniżenie swojego wynagrodzenia po sprawozdaniach finansowych w czasach 2011-2018 łącznie o w porządku. 9 mld jenów, innymi słowy ponad 80 mln dolarów. Śledczy informowali wcześniej, hdy odkryli także inne nieprawidłowości, np. używanie firmowych pieniędzy do celów prywatnych. Co więcej oskarża się go o naruszenie zaufania poprzez tymczasowe przeniesienie na Nissana własnych strat inwestycyjnych rzędu ponad 16 mln dolarów w 2008 r.

Po aresztowaniu Ghosna w listopadzie Nissan i Mitsubishi odwołały go ze stanowiska prezesa. Pod koniec stycznia br. biznesmen sam zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego jak i również prezesa Renault, an od czerwca ma ustąpić wraz z stanowiska dyrektora w radzie tej firmy.

bank Anglii: możliwe tąpnięcie ekonomiczne w związku z brexitem  Ze świata

Bank Anglii: możliwe tąpnięcie ekonomiczne w związku z brexitem Ze świata

Kolejne ostrzeżenie przed brexitem. Szef Banku Anglii Mark Carney alarmuje, iż jeśli załamią się pertraktacje Londynu z Brukselą, to Wyspy Brytyjskie - po opuszczeniu Wspólnoty - może czekać poważne tąpnięcie w gospodarce. Rosnące…...

Czytać
badanie: budżet polskiej rodziny w szkolne potrzeby dziecka

Badanie: budżet polskiej rodziny w szkolne potrzeby dziecka

Miesięczny budżet, jaki rezerwuje polska rodzina, w szkolne potrzeby dziecka wówczas najczęściej od 101 do odwiedzenia 500 złotych - wypływa z opublikowanego w środę raportu Santander Consumer Instytucji finansowej. Rodzice stosują…...

Czytać