blisko

Aresztowany prezes giganta: wbito mi nóż w plecy, to spisek

  • Dom
  • Ze swiata
  • Aresztowany prezes giganta: wbito mi nóż w plecy, to spisek
Carlos Ghosn na nagraniu online: Jestem niewinny. To konspiracja  Ze świata

Były szef Nissana Carlos Ghosn nagrał internetowe, w którym po przy jednym spotkaniu kolejny przekonuje o swej niewinności. Oskarża też swoich byłych kolegów o spisek w celu usunięcia jego ze stanowiska.

- Chodzi o planowane funkcjonowanie, chodzi o spisek, idzie o wbicie noża w plecy - mówi Ghosn w trakcie siedmiominutowego nagrania. Wideo zostało zarejestrowane tuż przed tym, zanim pozostał w ubiegłym tygodniu według raz czwarty aresztowany przy Japonii.

Ghosn, który stał na czele motoryzacyjnego triumwiratu Renault, Nissana jak i również Mitsubishi, twierdzi, że postrach przed fuzją przyczynił się do wybuchu buntu jak i również usunięcia go z spółki.

Ani Ghosn, czy jego prawnik - Junichiro Hironaka, nie wypowiedzieli się na temat ostatnich podejrzeń dotyczących malwersacji finansowych, wraz z powodu których były prezes Nissana z powrotem trafił do aresztu.

Drugie aresztowanie w ciągu kilkunastu miesięcy. "To oburzające"

Sąd zgodził się na zatrzymanie

W poprzednim tygodniu sąd w Tokio zgodził się na ponowne zatrzymanie Ghosna i zatwierdził swoim pobyt w areszcie do odwiedzenia 14 kwietnia z możliwością przedłużenia. Menedżer został przedtem aresztowany w swoim tokijskim domu w związku z nowymi podejrzeniami nadużyć finansowych, które miały narazić japoński koncern na stratę 5 mln dolarów. Niespełna miesiąc wcześniej biznesmen opuścił areszt po ponad 100 dniach.

Jak podała agencja Kyodo, nowy nakaz aresztowania twórcy sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi dotyczy zarzutu poważnego naruszenia zaufania. Według śledczych oddział Nissana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dzięki polecenie menedżeran od grudnia 2015 do lipca 2018 roku zapłacił dystrybutorowi samochodów w Omanie 15 mln dolarów, z czego pięć mln miało trafić w konto kontrolowane rzekomo przez Ghosna. Ten twierdzi, iż jest niewinny.

Ghosn jest też podejrzany na temat zaniżenie swojego wynagrodzenia po sprawozdaniach finansowych w czasach 2011-2018 łącznie o w porządku. 9 mld jenów, innymi słowy ponad 80 mln dolarów. Śledczy informowali wcześniej, hdy odkryli także inne nieprawidłowości, np. używanie firmowych pieniędzy do celów prywatnych. Co więcej oskarża się go o naruszenie zaufania poprzez tymczasowe przeniesienie na Nissana własnych strat inwestycyjnych rzędu ponad 16 mln dolarów w 2008 r.

Po aresztowaniu Ghosna w listopadzie Nissan i Mitsubishi odwołały go ze stanowiska prezesa. Pod koniec stycznia br. biznesmen sam zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego jak i również prezesa Renault, an od czerwca ma ustąpić wraz z stanowiska dyrektora w radzie tej firmy.

big Ben zamilknie na 4 lata na czas przeprowadzania remontu  Ze świata

Big Ben zamilknie na 4 lata na czas przeprowadzania remontu Ze świata

Nowa opłata na rzecz kierowców. "Najostrzejsze" przepisy dzięki świecie Funt spadł niżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło po brytyjską walutę Nowy przymus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać
biden i Poroszenko rozmawiali o reformach na Ukrainie  Ze świata

Biden i Poroszenko rozmawiali o reformach na Ukrainie Ze świata

Biały Dom poinformował w piątek, że wiceprezydent USA Joe Biden ponownie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko na temat konieczności zastosowania przez Kijów reform gospodarczych. Przywódcy rozmawiali na…...

Czytać