blisko

Europejski bank podwyższa prognozy dla Polski. Jesteśmy liderem w regionie

  • Dom
  • Ze swiata
  • Europejski bank podwyższa prognozy dla Polski. Jesteśmy liderem w regionie
EBOR podwyższa prognozy dla Naszego kraju  Ze świata

W opublikowanych w środę prognozach gospodarczych Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podwyższył o 0, trzy punkty proc. prognozy tegorocznego wzrostu gospodarczego w Naszym kraju. Ekonomiści banku są zdania, że wyniesie on trzy, 6 proc.

W ostatnich, jesiennych prognozach EBOR przewidywał dla Polski rozwój w 2016 roku po wysokości 3, 3 proc. PKB. Na rok 2017 EBOR prognozuje wzrost w wysokości 3, 4 proc.

Prognozy obejmują 36 krajów Europy, Afryki i Azji, którym EBOR udziela kredytów. Polska zaliczona wydaje się być do grupy "Europa Środkowa i kraje bałtyckie", do której należą także: Węgry, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Litwa, Łotwa, Estonia. W naszej grupie Polska jest liderem wzrostu gospodarczego. Średni prognozowany wzrost dla całej grupy wynosi 3, 1 proc. w roku 2016. Wówczas o 0, 2 miejsca proc. więcej niż EBOR prognozował w listopadzie.

Ważny bank w Europie wybiera szefa. Pośród kandydatów Polak

Jednak dla wszystkich 36 krajów operowania EBOR prognoza w porównaniu z listopadem została obniżona o 0, 2 pkt. proc. do 1, czterech proc. Wpływ miały na to dotkliwie odczuwane przez niektóre kraje mniejsze dochody z wydobycia ropy, która to staniała na światowych rynkach oraz z turystyki, która ucierpiała na skutek zagrożenia terrorystycznego.

Mimo wszystko tempo rozwoju ma być lepsze niż w 2015 roku kalendarzowego, kiedy to wyniosło 0, 5 proc. PKB.

Gorsze prognozy niemal dla wszystkich

Najbardziej zrewidowano w dół prognozy dla regionu Świata Wschodniej i Kaukazu, gdzie zamiast wzrostu o jednej, 4 proc. PKB posiada w tym roku nastąpić recesja sięgająca 0, 2 proc. Do grupy tej należy m. in. Azerbejdżan i Białoruś, gdzie zmniejszenie PKB ma wynieść trzech proc. Ukraina, po niedaleko 10-procentowym spadku w 2015 r., ma się rozwijać w stabilnym tempie dwóch proc. PKB.

Osobno liczona jest Rosja, w którym miejscu PKB ma się skurczyć aż o 12 proc. Wzrost w Turcji dzierży być z kolei wyższy o 0, 4 pkt. proc. niż zakładany przedtem i wynieść 3, dwóch proc.

Wolniej niż w poprzednich prognozach mają się rozwijać kraje Azji Środkowej, m. in. Kazachstan, Mongolia czy Uzbekistan, w którym miejscu - licząc razem a mianowicie wzrost w 2016 r. ma wynieść 3, 3 proc. PKB zamiast zakładanych wcześniej 4 proc.

Również kraje śródziemnomorskie tego rodzaju jak Egipt, Jordania, Maroko i Tunezja będą się rozwijać w wolniejszym toku: ich wzrost gospodarczy wyniesie razem 2, 9 proc. zamiast 4, 1 proc. prognozowanych w listopadzie.

Kto nowym szefem EBOR?

EBOR, założony 25 lat temu dla wspierania przemian gospodarczych i demokratycznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej po upadku żelaznej kurtyny, stopniowo rozszerzył swą działalność na kraje sąsiadujące z Europą. Udziałowcami banku wydaje się w sumie 65 krajów, a także Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny.

W Londynie obstaje obecnie doroczne, dwudniowe posiedzenie Rady Gubernatorów EBOR, które ma m. in. wyselekcjonować prezesa banku na najbliższą czteroletnią kadencję. Jest dwóch kandydatów: dotychczasowy szef, Brytyjczyk Suma Chakrabarti, oraz prezes NBP Marek Belka. Pochodzenia dyplomatyczne wskazują, że po tajnym głosowaniu wygra Chakrabarti, który zapewnił sobie uprzednio poparcie wielu stolic.

bez laptopów do samolotu, NA JUKATAN chcą rozszerzyć zakaz dzięki Europejczyków  Ze świata

Bez laptopów do samolotu, NA JUKATAN chcą rozszerzyć zakaz dzięki Europejczyków Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na chodliwym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty zbytnio wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Koniec gorszych produktów dla…...

Czytać
bezrobocie w lutym wyniosło 8, 5 procent

Bezrobocie w lutym wyniosło 8, 5 procent

Stopa bezrobocia w lutym 2017 roku spadła do 8, pięć procent z 8, sześć procent w styczniu 2017 roku - podał przy czwartek Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych…...

Czytać