blisko

Temat: Grecki dramat

Grecy decydują o przyszłości euro  Ze świata

  • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie zaakceptować chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja nie odstąpi od reform

W Grecji rozpoczęło się w niedzielę rano referendum, w którym wyborcy wypowiedzą się odnośnie tematu pomocy zagranicznej dla Aten, mającej ratować kraj poprzednio bankructwem. Greckie władze wzywają do głosowania przeciwko warunkom wierzycieli.

Oglądaj system specjalny w TVN24 Biznes i Świat o 18. 00.

Lokale wyborcze będą czynne do godz. 19 (godz. 18 w Polsce). Pierwsze wyniki są oczekiwane godzinę lub 2 po zamknięciu lokali. Próg frekwencji, aby referendum stało się ważne, ustalono na przynajmniej 40 proc. wyborców.

Jeśli głosujący powiedzą "tak", może to otworzyć drogę do negocjacji nad nowatorskim programem pomocowym. W doświadczeń ekonomistów warunki tej obsługi będą teraz nawet nadal ostrzejsze niż dotychczas. W nocy z wtorku na środę Grecja nie spłaciła albowiem części należności wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego w poziomie 1, 55 mld euro i stała się pierwszym w historii krajem na temat rozwiniętej gospodarce, który zalega ze spłatą do Funduszu, co w praktyce traktowane jest za niewypłacalność.

Warufakis: to, jak robią europejscy wierzyciele spośród Grecją to terroryzm. Lecz wierzę w porozumienie

Natomiast głosowanie na "nie" symbolizować będzie odrzucenie przyjęcia pomocy od zagranicznych wierzycieli a mianowicie Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW.

Głosujcie na "nie"

Premier Aleksis Cipras, który ofertę kredytodawców nazwał "upokarzającą", wzywał Greków, by wybrali odpowiedź negatywną. Władze w Atenach twierdzą, że głosowanie na "nie" wzmocni pozycję negocjacyjną Cypru, choć przedstawiciele Unii Europejskiej zgodnie przestrzegają, że będzie odwrotnie.

Inwestorzy jak i również europejscy przywódcy oceniają, hdy odrzucenie programu pomocy skieruje Grecję na drogę w kierunku wyjściu ze strefy €. Natomiast greckie władze przekonują, że odrzucenie warunków kredytodawców w referendum nie będzie oznaczało rezygnacji ze wspólnej waluty.

Ateny były pod kroplówką finansową obszary euro i MFW od 2010 roku. Otrzymały blisko 240 mld euro z dwóch programów pomocowych. Międzynarodowe wsparcie pozwoliło greckiemu tobie na obsługę zadłużenia jak i również wywiązywanie się z weneckich zobowiązań, jednak społeczeństwo poniosło ogromne koszty narzuconych przez wierzycieli cięć i reform.

Co zrobią Grecy?

Schaeuble: Grecja zostanie głosować w referendum ponad propozycją, której nie ma

Sondaże pokazują, że stronników przystania na warunki cudzoziemskich wierzycieli jest minimalnie więcej niż przeciwników. Według testowania instytutu Ipsos, opublikowanego w piątek, 44 proc. Greków ma zamiar głosować zbytnio porozumieniem, a 43 proc. przeciw; 12 proc. stało niezdecydowanych. Media zwracały uwagę, że liczba zwolenników systemu rosła po wprowadzeniu niemal tydzień temu kontroli obiegu kapitału i wraz wraz z zbliżaniem się referendum.

Niedzielne głosowanie może też zdecydować o losie rządu populistycznej Syrizy. Jeśli Grecy zagłosują "tak", spodziewane są dymisje ministra finansów Janisa Warufakisa i premiera Ciprasa. Otworzy to nowy rozdział politycznej niepewności, gdy partie są usiłowały zbudować rząd jedności narodowej, aby podtrzymać rozmowy z wierzycielami do periodu rozpisania wyborów.

były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

Były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

CBA zatrzymało w sobotę b. prezesa spółki GetBack Konrada K. - poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Zatrzymanie ma alians z koniecznością przedstawienia Konradowi K. m. in. zarzutów usiłowania oszustwa na…...

Czytać
ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków  Informacje

Ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków Informacje

Turecki Potok zostanie przedłużony Otwarta droga do 20-letniej umowy na jankeski gaz "Musimy iść do przodu". Polska chce szybszego prac nad dyrektywą w sprawie Nord Stream 2 Maleje znaczenie…...

Czytać