blisko

Temat: Prezydent Francji Francois Hollande

Hollande chce europejskiego rządu. Posiada odnowić wiarę we wspólną Europę  Ze świata

  • Szykują się zmiany w strefie €. "Porozumienie jest na wyrwanie ręki"
  • Merkel o reformie strefy euro: Niemcy gotowe do kompromisów
  • Morawiecki: przyjęcie euro w najbliższej przyszłości to igranie z ogniem
  • Szef NBP o odmianie waluty w Polsce. "Straciłaby na tym większość społeczeństwa"
  • Prezydent Andrzej Duda o warunkach wejścia Polski do odwiedzenia strefy euro

Prezydent Francji Francois Hollande wezwał w niedzielę do zrobienia rządu państw strefy €, aby odnowić wiarę obywateli w europejski projekt, który to został wyraźnie osłabiony przez grecki kryzys.

Hollande zaproponował "rząd strefy € ze specjalnym budżetem, jak i parlamentem, aby zapewnić jego demokratyczną kontrolę".

Pomysł z przeszłości

Francuski prezydent wskazał, że 19 państw członkowskich strefy euro postanowiło zapisać się do unii monetarnej, ponieważ było to w ich biznesie, ale nikt nie rajcuje odpowiedzialności za jej możliwą dezintegrację.

Grexit dzieli europejskich ministrów. "Nie może do tego dojść"

Dlatego jak powiedział, "ten pomysł, to krok w kierunku umocnienia organizacji".

Członkowie strefy euro są dziś zjednoczeni w zakresie nieformalnego organizmu - Eurogrupy, która tworzy się z ministrów finansów każdego z krajów. Przewodniczy jej holenderski minister finansów Jeroen Dijseelbloem.

Jak tłumaczy jednak na łamach tygodnika "Journal du Dimanche" francuszczyzna prezydent, "to co naszej firmie zagraża, to nie nadmiar Europy, ale jej niewydolność".

Coraz słabsze?

Zdaniem Hollande'a, Europa dopuściła do tego, że jej wewnętrzne instytucje stają się słabsze. Jak przyznał 28 członków Unii Europejskiej, "walczy by znaleźć wspólny zbiór znaków, który przyczyni się do odwiedzenia jej rozwoju. Parlamenty przebywają zbyt daleko od ośrodka decyzyjnego. A ludzie odwracają się, jak tylko są ignorowani".

Jak dodał, obroty populistyczne, które zyskały dzięki popularności wśród Europejczyków wywołała fala rozczarowań działalnością sekcji. Zdaniem francuskiego prezydenta wywołuje to także dodatkowe zmartwienia, ponieważ "oni (populiście a mianowicie red. ) chcą podziałów i powrotu ścian" dzielących poszczególne kraje.

Niedzielna inicjatywa Hollande'a pojawiała się już jeszcze niegdyś i została pierwotnie zaproponowana przez byłego szefa Komisji Europejskiej a także francuskiego ekonomistę Jacques'a Delorsa.

elżbieta Rafalska o liczbie urodzeń 400 tys. dzieci

Elżbieta Rafalska o liczbie urodzeń 400 tys. dzieci

Jeżeli po 2017 roku nie urodzi się 400 tysięcy dzieci, to połknę własny język - zapowiedziała w projekcie "Jeden na jeden" Elżbieta Rafalska, minister rodziny, roboty i polityki społecznej.…...

Czytać
emilewicz w TVN24 BiS o małym ZUS

Emilewicz w TVN24 BiS o małym ZUS

Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan w dodatkowe miliardy Polska system gospodarczy pod lupą amerykańskiej filii. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...

Czytać