blisko

Temat: Grecki dramat

Ile wynosi zadłużenie Grecji jak i również czy stawką są jedynie pieniądze?  Ze świata

  • Grecja znów po tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja ogniskuje pochwały. Za postępy po realizacji reform
  • Strajk redaktorów. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja odrzucić odstąpi od reform

Według różnych źródeł pożyczka Grecji wynosi od 242, 8 mld do 320 mld euro. Około 78 proc. kredytów udzieliła Atenom tzw. trojka, czyli Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Monetarny - podaje "Guardian". Ale jak pisze tygodnik, doskonała większość pieniędzy trafiła spośród powrotem do banków, które udzieliły Atenom kredytów.

Agencja Reutera rozpisuje dokładniej podaną przez siebie kwotę, czyli 242, 8 mld euro, i pisze, że obejmuje ona zadłużenie wobec europejskich rządów i MFW w ramach dwóch plików pomocowych przyznanych Atenom po latach 2010 i 2012, które warte były 220 mld euro; dochodzą do tego obligacje wyemitowane przez Grecję, a które istnieją w posiadaniu Europejskiego Banku Centralnego i banków centralnych państw strefy euro.

Kto pożyczał Grecji?

Schaeuble: Grecja zostanie głosować w referendum morzem propozycją, której nie dzierży

Prywatni inwestorzy posiadają greckie obligacje warte 38, 7 mld euro. Ponadto rząd w Atenach wyemitował obligacje krótkoterminowe na sumę kolejny mld euro, które objęły głównie greckie banki a mianowicie pisze Reuters.

Agencja przypomina też, że MFW przyznał Grecji kredyt opiewający na 48, 1 mld euro, z czego ostatnia rata - 16, trzech mld euro - znalazła zostać wypłacona w marcu 2016 roku, pod warunkiem, że Ateny skutecznie przeprowadzą program naprawy finansów państwa. trzydziestu czerwca, po raz główny, Grecja nie spłaciła wartej 1, 6 mld euro raty na rzecz MFW.

EBC posiada około 18 mld euro po greckich obligacjach; jeśli państwo ten wyjdzie z starego kontynentu walutowej, realna ich cena będzie zaledwie ułamkiem wartości nominalnej - pisze Reuters.

Ponadto, gdyby Hellada wyszła ze strefy euro, EBC pozostałby z niespłaconymi długami niestanowiącymi części plików pomocowych. Szef MFW Mario Draghi powiedział niedawno, hdy na zapewnienie płynności greckim bankom jego instytucja przyznała Atenom kredyty warte 118 mld euro, z których 89 mld euro w zakresie finansowania awaryjnego, utrzymującego płynność greckich banków (Emergency Liquidity Assistance - ELA) a mianowicie podaje Reuters.

Kraje strefy euro pożyczyły Tunezji 52, 9 mld € w ramach pierwszego pliku pomocowego (tzw. bailoutu); wraz z drugiego pakietu, przyznanego Atenom w 2012 roku, Ateny otrzymały jak dotąd 141, 8 mld euro.

Niemcy pożyczyły najwięcej

Grecja nad przepaścią. A Hiszpanie solidaryzują się z Atenami

Największym kredytodawcą Grecji istnieją Niemcy, które pożyczyły jej 57, 23 mld euro; dalej plasuje się Francja - 42, 98 mld; następnie Włochy 37, 76 mld euro i wreszcie Hiszpania - 25, jednej mld.

Ponadto kraje wpłaciły swe składki do kasy MFW, z której to Fundusz czerpie fundusze na kredyty dla Aten.

Kraje strefy euro odroczyły już zapadalność greckiego długu wobec nich z piętnasty do 30 lat. Przyznały też Atenom 10-letnie moratorium na spłatę odsetek od czasu drugiego pakietu pomocowego.

Brytyjski "Guardian" zwraca uwagę, że zaledwie około dziesięć proc., czyli niewielki wycinek sum, jakie pożyczono Cypru, trafił do państwowej biura i został przeznaczony w złagodzenie społecznych i ekonomicznych skutków kryzysu. Znakomita duża liczba pieniędzy trafiła do instytucji bankowych, które udzieliły Atenom kredytów przed załamaniem finansowym.

Ponadto 48, 2 mld euro przeznaczone zostało w ratowanie greckich instytucji skarbowych. Spłata długów i odsetek kosztowała jak dotąd 140 mld euro.

Straty wyjąwszy precedensu

"Le Figaro" zwraca uwagę, że kryzys grecki wygenerował już straty inwestycyjne bez precedensu. MFW nigdy nie zainwestował w przeciętny kraj tyle, ile aktualnie w pomoc dla Tunezji. Na częściowym umorzeniu długu Aten wobec prywatnych akcjonariuszy ci ostatni stracili stu mld euro. "Potencjalne szkody finansowe związane z greckim kryzysem znacznie przekraczają owe, które w 1917 roku kalendarzowego wynikły z decyzji Lenina o nieuznaniu zobowiązań carskiej Rosji przez Związek Radziecki. A bankructwo Argentyny po 2001 roku to drobnostka w zależności od z Grecją" - pisze francuski dziennik w dużym raporcie poświęconym wstecz kryzysowi.

Juncker: głosowanie na "nie" dramatycznie pogorszy pozycję Grecji

W innym tekście możliwe dalsze konsekwencje problemów Grecją komentuje dla "Le Figaro" profesor uniwersytetu Sorbona Paryż 1 Philippe Dessertine, który to podkreśla, że ryzyko powiązane z wyjściem Grecji wraz z unii walutowej jest niedocenione. "Gdy 15 września 2004 roku upadł bank Lehman Brothers (... ) mówiono nam, że globalny system finansowy nie jest zagrożony. Znamy ciąg dalszy... " - mówi.

Systemy zabezpieczeń przed rozprzestrzenieniem się kryzysu z Grecji na strefę euro nie będą wystarczające. EBC nie dysponuje wystarczającymi środkami, by udźwignąć stopy procentowe na niewielkim poziomie, gdy rynki pieniężne ocenią ryzyko wynikające wraz z Grexitu. Na rynkach akcji i obligacji nie dojdzie do gwałtownego załamania, lecz będą one przez dłuższy czas odnotowywać spadki, aż staną się one bardzo istotne - mówi Dessertine.

Ile kosztuje Grexit?

Raport MFW wraz z 2011 roku oceniał koszta Grexitu (wyjścia Grecji spośród unii walutowej) dla światowej gospodarki na bilion dolarów. Rok później oszacował hałasuje na 1, 2 biliona euro - przypomina.

"Foreign Affairs" i ośrodek Stratfor podkreślają stawką przy tej grze nie będą tylko pieniądze. "Możliwość łatwego zerwania z Grecją wydaje się tylko złudzeniem" - pisze o ewentualnym wyjściu Cypru z unii walutowej prestiżowy amerykański magazyn.

"Grecja leży w najbardziej niestabilnym regionie Europy" - wspomina "FA". Już teraz widoczne są oznaki, że recesja z Grecji przeniesie się na system bankowy państw bałkańskich. "Załamanie w Tunezji podsyci i tak obecnie rosnące napięcia w południowo-wschodniej Europie". Należy też nie zapominać o "flircie Grecji wraz z Rosją i nieustannych staraniach prezydenta Władimira Putina, mających na celu zasianie niezgody w Unii Europejskiej" - argumentuje "FA".

Katastrofa już się wydarzyła. 10 rzeczy na temat Grecji, o wskazane jest wam nie mówią

Wolny elektron

Konsekwencje polityczne Grexitu mogą być poważniejsze niźli jego skutki finansowe. "Najczarniejszy scenariusz to taki, iż słaba i wyobcowana Grecja stanie się 'wolnym elektronem' (... ), a najogromniejszym przegranym okaże się europejska integracja" - ostrzega "FA".

"Jedynym wyjściem wydaje się być redukcja długu Grecji przy zamian za głębokie, strukturalne reformy". Ale wobec nieustępliwej postawy Ciprasa i swoim najbardziej zagorzałego krytyka, ministra finansów Niemiec Wolfganga Scheaublego, takie rozwiązanie jest mało prawdopodobne - konkluduje "FA".

Stratfor spogląda na polityczne implikacje Grexitu po szerszym kontekście - jak zagrożenie dla wspólnej strategii USA i UE względem Rosji. "USA wywierają presję na UE, by zawarła kompromis z Grecją, żeby zatrzymać ją w zonie euro. Naciski Białego Domu, by UE porozumiała się z Atenami będą pewnie znacznie silniejsze, jeśli w istocie dojdzie do rozwiązania Grecji z unii walutowej" - prognozuje Stratfor.

brexit a rynek pracy w Polsce. Szykuje się fala powrotów do kraju?

Brexit a rynek pracy w Polsce. Szykuje się fala powrotów do kraju?

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co powinieneś…...

Czytać
brexit - opóźnienie o trzy miesiące - Izba Gmin, marzec 2019

Brexit - opóźnienie o trzy miesiące - Izba Gmin, marzec 2019

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w czwartek 14 marca rządowy projekt uchwały wzywający do podjęcia próby opóźnienia brexitu do co w żadnym wypadku 30 czerwca. Uchwała ma skłonić premier Wielkiej Brytanii…...

Czytać