blisko

Temat: Czechy

Czechy. Bakterie salmonelli w polskim mięsie drobiowym  Wraz z świata

  • Słoweński urząd: salmonella w trzech partiach mięsa z Polski
  • Polskie mięso pod czeskim nadzorem. Komisja Europejska przypomina na temat zasadach
  • "Salmonella w wołowinie z Polski". Czeski minister zapowiada kontrole
  • Prawny konflikt o Krecika. "Chciałam nadal cieszyć dzieci"
  • Zielone nasłonecznienie od premiera. Odszkodowania dla czeskich Kościołów będą opodatkowane

Kontrola weterynaryjna przy hurtowni w Lounach po Czechach wykazała obecność pałeczek salmonelli w przywiezionej spośród Polski partii mrożonych kurzych udek o łącznej wadze 1200 kilogramów - poinformowała agencja CTK. Dystrybucja mięsa drobiowego znad Wisły z tej hurtowni została natychmiast wstrzymana.

Agencja wyraża przypuszczenie, że polskiego mięsiwa drobiowego, które jest zakażone salmonellą, może być przy Czechach znacznie więcej.

Cała dostawa obejmowała 4800 kg. Przedstawiciele służb sanitarno-weterynaryjnych zdołali już określić miejsce przechowywania 3940 kg spośród całej dostawy. - Rozprowadzanie tego mrożonego mięsa została wstrzymana do przeprowadzenia kontroli przez służby sanitarne a mianowicie poinformował agencję CTK rzecznik Państwowego Zarządu Weterynaryjnego (SVS) Petr Vorliczek.

Bakterie salmonelli wykryto w mięsie z hurtowni "Petr Novotny–Gastroplus" w położonych 70 km na północny-zachód od Pragi Lounach. Firma ta, jakim sposobem deklaruje jej właściciel, nie zaakceptować jest bezpośrednim importerem mięsa, a jedynie pośrednikiem komercyjnym.

Polskie mięso pod czeskim nadzorem. Komisja Europejska przypomina o zasadach

Sprowadzający udka do Czech importer zadeklarował, że towar przechodził badania laboratoryjne - zarzeka się właściciel sklepów. Eksporterem zakażonego mięsa drobiowego jest polska firma.

W mięsie drobiowym pałeczki salmonelli pojawiają się procentowo częściej niż w incydentu mięsa wołowego - pisze CTK.

Kontrole w Czechach

Informacja o świeżym przypadku odkrycia pałeczek salmonelli w mięsie z Polski pojawiła się, gdy Komisja Europejska po raz kolejny zaapelowała do władz czeskich, by zaprzestały systematycznych inspekcji polskiej żywności, które są prowadzone od ubiegłego tygodnia i ograniczyły się jedynie do przyjętych w ramach jednolitego rynku kontroli wyrywkowych, gdy jest dla nich uzasadnienie.

KE skierowała przy poniedziałek list do czeskiego ministra rolnictwa Miroslava Tomana, w którym wyraziła punkt widzenia, że kroki podjęte za pośrednictwem czeskie urzędy "wydają się być nieadekwatne do jednostkowego przypadku" odkrycia pałeczek salmonelli w jednej z dostaw z Polski.

Praga zignorowała te wezwania. Kierownik Państwowego Zarządu Weterynaryjnego (SVS) Zbyniek Semerad poinformował po czwartek, że Czechy nie dostosują się do apelu Komisji Europejskiej. - Fenomenalne kontrole zostaną zniesione, wówczas gdy Polska przyjmie niezbędne kroki prawne, które usuną niepewność co do nielegalnego zyskiwania mięsa lub co do jego jakości - zapowiedział z kolei rzecznik resortu rolnictwa Vojtiech Bili. Strona polska obiecała - jakim sposobem podkreślił - że do odwiedzenia końca marca zostaną rozpoczęte kroki, dzięki którym ochrona weterynaryjny się polepszy.

Komisja Europejska ostrzega

"Salmonella w wołowinie z Polski". Czeski minister zapowiada kontrole

CTK zaznacza w komentarzu, że pismo Komisji Europejskiej miało charakter ostrzeżenia. O ile podczas dziesięciu dni Republika czeska nie zrezygnują z wykonywania nadzwyczajnych kontroli polskiej żywności, podczas posiedzenia Stałego Komitetu UE ds. Roślin, Zwierzaków, Żywności i Pasz pełnomocnicy państw członkowskich mogą po drodze głosowania zdecydować o ich natychmiastowym zakończeniu. O ile tak się stanie, Republika czeska będą musiały się uregulować. Obecne apele Komisji odrzucić są prawnie obowiązujące - wskazuje w komentarzu CTK.

Nadzwyczajne kontrole mięsa z Polski obowiązują od 21 lutego. Zostały wprowadzone, gdy w jednej z próbek polskiej wołowiny znaleziono pałeczki salmonelli.

Materiał "Superwizjera"

Wykrycie przez Czechów salmonelli jest drugim kryzysem, wraz z jakim mierzy się nasz kraj branża mięsna w minionym czasie.

Pod skraj stycznia "Superwizjer" TVN ujawnił kwitnący w Polsce zbyt obrotu chorym i martwym bydłem. Jeden z dziennikarzy zatrudnił się w ubojni, do której trafiało chore bydło.

banki wypowiadają Vistalowi umowy

Banki wypowiadają Vistalowi umowy

Problemów Vistalu ciąg dalszy. PKO BP wypowiedział gdyńskiej spółce umowę kredytową, ING zablokował limity finansowania, a PZU wstrzymuje udzielanie nowych gwarancji ubezpieczeniowych. Ale jest też rzetelna wiadomość. Wierzyciele wycofali morał o…...

Czytać
bank Zachodni WBK wstrzymał rekrutacja wniosków z programu MdM  Nieruchomości

Bank Zachodni WBK wstrzymał rekrutacja wniosków z programu MdM Nieruchomości

Z początkiem 2017 roku bazy wznowiły nabór wniosków w programie Mieszkanie dla Młodzieży (MdM), z którego można dostać dofinansowanie do zakupu pierwszego lokum. Zainteresowanie MdM jest tak duże, że już dziewięć…...

Czytać