blisko

Facebook jak i również Twitter na dywaniku przy amerykańskim Kongresie

  • Dom
  • Ze swiata
  • Facebook jak i również Twitter na dywaniku przy amerykańskim Kongresie
Facebook i Twitter deklarują bitwę z ’’trolami  Wraz z świata

Facebook i Twitter deklarują: będę zwalczać obce manipulacje opinią publiczną w swoich serwisach społecznościowych podczas kampanii wyborczych w USA.

Taką obietnicę złożyli w amerykańskim Kongresie dyrektor operacyjna Facebooka Sheryl Sandberg i kierownik Twittera Jack Dorsey. Dzierży to związek ze śledztwem dotyczącym ingerencji Kremla w kampanię przed ostatnimi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Na posiedzenie senackiej komisji wywiadu zaproszony jest także Larry Page, dyrektor generalny Alphabet, korporacji, w której skład wchodzi Yahoo Inc., jednak władze tej firmy zignorowały zaproszenie, jakie możliwości republikański senator z Florydy Marco Rubio nazwał "przejawem arogancji’’.

Facebook wykrył aktywność fałszywych kont. Mają możliwość zakłócić decyzje

Jeszcze podczas posiedzenia Dorsey zamieścił na Twitterze fragmenty własnego oświadczenia: "Nie jesteśmy dumni ze sposobu, w który nasza platforma swobodnej i otwartej wymiany (poglądów - red. ) została użyta do rozpraszania i dzielenia ludzi oraz naszego narodu. Odkryliśmy, że jesteśmy nieprzygotowani (... ) na skalę problemów, które napotkaliśmy".

Dodał, że "stosunkowo nieduża grupa podmiotów działających przy złej wierze była umiejętna poprzez Twittera wywrzeć dysproporcjonalnie duży wpływ".

Fałszywe konta

Do tej okresy Robert Mueller, specjalny prokurator powołany do zbadania każdego wątków związanych z ingerencją Kremla w amerykańską kampanię przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku, postawił w postać oskarżenia 13 Rosjan, którzy poprzez fałszywe konta w Twitterze i Facebooku nagłaśniali zagadnienia dzielące Amerykanów.

Jack Dorsey poinformował, hdy do tej pory Twitter zamknął 3843 fałszywe konta związane z rosyjską Globalna sieć Research Agency (jedną z powiązanych z Kremlem "fabryk trolli" wymienionych przez Muellera w akcie oskarżenia) i stara się wykrywać inne konta wykorzystywane do manipulowania amerykańską opinią publiczną.

Sheryl Sandberg oznajmiła z kolei, że Facebook także zamknął polski wiele witryn internetowych powiązanych - zdaniem informatyków firmy - z tąże samą rosyjską organizacją oraz wykorzystuje nowoczesne technologie i sztuczną inteligencję, aby zidentyfikować fałszywe konta.

Szef senackiej komisji wywiadu, republikanin Richard Burr chwalił oba serwisy za podejmowane wysiłki, ale poddał w niepewność to, czy są ów lampy wystarczające. "Najwyraźniej problem odrzucić znika, nie jestem poniekąd pewien, czy sytuacja brnie we właściwym kierunku" - powiedział.

Zdaniem ekspertów przeciwdziałanie manipulacjom w środowiskach społecznościowych jest utrudnione ze względu na sam ich model, oferujący użytkownikom bezpłatne konta w zamian zbytnio zbieranie jak największej liczbie informacji na ich temat i sprzedawanie ich ogłoszeniodawcom i firmom marketingowym.

Zarzuty Trumpa

Szef Twittera Jack Dorsey odpowiadał również przed komisją energii jak i również handlu w Izbie Reprezentantów. W tym przypadku chodziło o zarzuty polityków Partii Republikańskiej, m. in. korzystającego z serwisu samego prezydenta Donalda Trumpa, według którego Twitter jest do republikanów ideologicznie uprzedzony.

Dorsey zaprzeczył zarzutom i przekonywał, że ideologia polityczna nie zaakceptować ma do czynienia z algorytmami stosowanymi przez jego spółkę w wyborze tweetów o największej widoczności dla użytkowników.

W sukurs Dorseyowi przyszli członkowie komisji spośród Partii Demokratycznej, którzy sugerowali, że rzekome "ideologiczne uprzedzenie Twittera" do republikanów posiada więcej wspólnego ze zbliżającymi się listopadowymi wyborami w celu Kongresu niż z praktykami samego serwisu.

ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków  Informacje

Ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków Informacje

Turecki Potok zostanie przedłużony Otwarta droga do 20-letniej umowy na jankeski gaz "Musimy iść do przodu". Polska chce szybszego prac nad dyrektywą w sprawie Nord Stream 2 Maleje znaczenie…...

Czytać
były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

Były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

CBA zatrzymało w sobotę b. prezesa spółki GetBack Konrada K. - poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Zatrzymanie ma alians z koniecznością przedstawienia Konradowi K. m. in. zarzutów usiłowania oszustwa na…...

Czytać