blisko

Brexit. Kierownik banku centralnego Anglii ostrzega przed tąpnięciem w gospodarce

  • Dom
  • Ze swiata
  • Brexit. Kierownik banku centralnego Anglii ostrzega przed tąpnięciem w gospodarce
Bank Anglii: możliwe tąpnięcie ekonomiczne w związku z brexitem  Ze świata

Kolejne ostrzeżenie przed brexitem. Szef Banku Anglii Mark Carney alarmuje, iż jeśli załamią się pertraktacje Londynu z Brukselą, to Wyspy Brytyjskie - po opuszczeniu Wspólnoty - może czekać poważne tąpnięcie w gospodarce. Rosnące koszty kredytu hipotetycznego mogą doprowadzić do kryzysu na rynku mieszkaniowym, a ceny domów potrafią spaść nawet o wybraną trzecią. Brytyjczycy musieliby się też liczyć ze wzrostem inflacji i większym bezrobociem.

Carney przedstawił własne prognozy podczas czwartkowego szczególnego posiedzenia rządu, poświęconego przygotowaniom na wypadek załamania się negocjacji z Brukselą. Elementy jego prezentacji opisały przy piątek dzienniki "The Times" i "Financial Times".

Szef banku centralnego a mianowicie który we wtorek przedłużył swoją kadencję o 9 miesięcy, do stycznia 2020 roku, co ma zapewnić stabilność rynków wokół daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - ostrzegł ministrów, hdy rosnące koszty kredytu hipotetycznego mogą doprowadzić do krachu na rynku mieszkaniowym. Swoim zdaniem, ceny domów mogą spaść nawet o pewną trzecią.

Testowali reakcje rynków

Prawo jazdy, paszporty, roaming. Możliwe zmiany na brexicie? Nowe analizy brytyjskiego rządu

Bank Anglii przeprowadził testy badające realne reakcje rynków i uznał, że banki byłyby przy stanie poradzić sobie nawet wraz z najgorszym scenariuszem, nie doprowadzając do załamania się programu finansowego. Carney zastrzegł jednakże, że konsekwencje byłyby i tak bardzo poważne.

Zdaniem Carneya, w przypadku wyjścia z UE bez dokumenty urzędowe ministrowie powinni się również liczyć ze znacznym rozwojem inflacji i stopy bezrobocia, a możliwe byłoby również - pierwszy raz od momentu 1994 roku - zjawisko emigracji netto, tzn. iż więcej ludzi wyjedzie z Wielkiej Brytanii niż do odwiedzenia niej przyjedzie.

Zaznaczył przy tym, że bank centralny nie będzie mógł badać ograniczyć kryzysu przez zwiększenie stóp procentowych - jakim sposobem to zrobił po referendum z 2016 roku a mianowicie ze względu na zmiany strukturalne w gospodarce.

Szef banku centralnego obfitym pesymistą?

Carney, który to wielokrotnie był krytykowany zbyt nadmierny pesymizm w sprawie brexitu, pochwalił jednocześnie proponowany przez premier Theresę May i atakowany przez eurosceptyczne skrzydło Partii Konserwatywnej tak zwanym. plan z Chequers, zakładający porozumienie z Unią Europejską, oparte na bliskiej kooperacji celnej oraz zachowaniu wspólnego rynku dóbr i produktów rolniczych.

Jak ocenił, taki wynik negocjacji byłby lepszy od dotychczas zakładanego przez Bank Anglii i byłby z ulgą przyjęty przez rynki finansowe, jakie możliwości miałoby pozytywny wpływ w brytyjską gospodarkę.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku jak i również zapowiada opuszczenie wspólnoty 29 marca 2019 roku. Prawidłowo z negocjowanym z Brukselą porozumieniem na temat okresu przejściowego dotychczasowe zasady, w niniejszym dotyczące swobody przepływu ludzi, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

Od wtorku 22 stycznia będzie można składać wnioski o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Uprawnienie do tego świadczenia ma ponad 24 tysiące osób, którym w przeszłości odebrano…...

Czytać
28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym  Nieruchomości

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym Nieruchomości

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać