blisko

Temat: Unia Europejska

Francja zaprosiła minister Rafalską do odwiedzenia rozmów o pracownikach a mianowicie MSZ  Ze świata

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję przy przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne dane są niezbędne"

Podjęliśmy rozmowy ze stroną francuską i uzyskaliśmy zaproszenie minister pracy dla szefowej resortu rodziny Elżbiety Rafalskiej, aby podjąć konsultacje z Polską w sprawie pracowników delegowanych - powiedział szef krajowej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Waszczykowski pytany we wtorek na konferencji prasowej, lub Polska będzie starała się zablokować niekorzystne dla Polski zmiany w unijnej dyrektywie o pracownikach delegowanych, odpowiedział: "Jako dyplomaci jesteśmy zmuszeni dodatkowo, by szukać kompromisu. Podjęliśmy rozmowy ze stroną francuską i dzisiaj uzyskaliśmy zaproszenie francuskiej minister pracy dla minister Elżbiety Rafalskiej, aby podjąć konsultacje spośród Polską".

Stanowisko Polski

Szydło widzi "sojuszników i przyjaciół" w państwach bałtyckich

Podkreślił, że polskie wyobrażenie w sprawie pracowników delegowanych podzielają kraje Grupy Wyszehradzkiej. - Wiemy o tym, że Słowacy i Czesi także kilkanaście dni temu spotkali się z (... ) prezydentem (Francji Emmanuelem) Macronem i zajęli podobne wyobrażenie, iż należy szukać kompromisu - powiedział szef MSZ. - Jako grupa Wyszehradzka jesteśmy nastawieni, żeby wyszukiwać pozytywnego wyjścia, a wówczas w następnym etapie będę się zastanawiać nad pewną blokadą - dodał Waszczykowski.

Jak mówił kierownik MSZ, "jest oczywiste", iż sprawy pracownicze w Polsce powinny być uregulowane. - Powinny być zaakceptowane poprzez wszystkich, bo one także dotyczą pracowników, którzy zza Unii Europejskiej wjeżdżają dzięki tereny Unii już w przecież w masowy sposób - tłumaczył Waszczykowski.

Zauważył, że "standardy" obrane przez UE, dotyczą także pracowników spoza Wspólnoty.

Jakie założenia

W ubiegłym r. Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowelizacji dyrektywy z 1996 roku w sprawie delegowania pracowników w Unii Europejskiej. Najważniejszą proponowaną zmianą wydaje się wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą fuchę w poniższym samym miejscu. Określa to, że pracownik przekazany przez pracodawcę tymczasowo do odwiedzenia pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny zbytnio tę samą pracę.

Prezydent: Podział dzięki Unię różnych prędkości doprowadzi do jej rozpadu. Są kolejne brexity

Polskie przedsiębiorstwa delegują do pracy przy krajach Wspólnoty prawie kwadrans miliona pracowników. W opinii polskiego rządu, jeśli przepisy weszłyby w życie, w dużym stopniu pogorszyłoby to pozycję naszych przedsiębiorców na unijnym branży, między innymi firm transportowych, które przestałyby być konkursowe wobec zachodnich przewoźników.

Prezydent Francji i dużej liczby innych polityków na Zachodzie, obecne rozwiązanie - wedle którym firma płaci składki na świadczenia społeczne od czasu delegowanych pracowników według stawek kraju pochodzenia - oznacza "dumpingiem socjalnym". Macron pragnie jak najszybszego uzgodnienia zmodyfikowanej dyrektywy UE, dotyczącej pracowników delegowanych, postulując równocześnie zredukowanie okresu oddelegowania do maksymalnie jednego roku. Propozycja Komisji Europejskiej mówi o do granic możliwości 24 miesiącach.

Przeciwnikami wprowadzania zmian do instrukcje są, obok Polski, pewne inne państwa Europy Środkowej i Wschodniej.

awokado. Amerykanie oszaleli na tej punkcie  Ze świata

Awokado. Amerykanie oszaleli na tej punkcie Ze świata

Amerykanie pokochali awokado, a popularny pokłosie gwałtownie zyskuje na zalety. Dzisiaj za jedną sztukę w Stanach Zjednoczonych płaci się prawie dwa razy tyle co na zaczątku roku - zauważa CNN Money. Jak dodają…...

Czytać
badanie: budżet polskiej rodziny w szkolne potrzeby dziecka

Badanie: budżet polskiej rodziny w szkolne potrzeby dziecka

Miesięczny budżet, jaki rezerwuje polska rodzina, w szkolne potrzeby dziecka wówczas najczęściej od 101 do odwiedzenia 500 złotych - wypływa z opublikowanego w środę raportu Santander Consumer Instytucji finansowej. Rodzice stosują…...

Czytać