blisko

Temat: Unia Europejska

Francja zaprosiła minister Rafalską do odwiedzenia rozmów o pracownikach a mianowicie MSZ  Ze świata

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję przy przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne dane są niezbędne"

Podjęliśmy rozmowy ze stroną francuską i uzyskaliśmy zaproszenie minister pracy dla szefowej resortu rodziny Elżbiety Rafalskiej, aby podjąć konsultacje z Polską w sprawie pracowników delegowanych - powiedział szef krajowej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Waszczykowski pytany we wtorek na konferencji prasowej, lub Polska będzie starała się zablokować niekorzystne dla Polski zmiany w unijnej dyrektywie o pracownikach delegowanych, odpowiedział: "Jako dyplomaci jesteśmy zmuszeni dodatkowo, by szukać kompromisu. Podjęliśmy rozmowy ze stroną francuską i dzisiaj uzyskaliśmy zaproszenie francuskiej minister pracy dla minister Elżbiety Rafalskiej, aby podjąć konsultacje spośród Polską".

Stanowisko Polski

Szydło widzi "sojuszników i przyjaciół" w państwach bałtyckich

Podkreślił, że polskie wyobrażenie w sprawie pracowników delegowanych podzielają kraje Grupy Wyszehradzkiej. - Wiemy o tym, że Słowacy i Czesi także kilkanaście dni temu spotkali się z (... ) prezydentem (Francji Emmanuelem) Macronem i zajęli podobne wyobrażenie, iż należy szukać kompromisu - powiedział szef MSZ. - Jako grupa Wyszehradzka jesteśmy nastawieni, żeby wyszukiwać pozytywnego wyjścia, a wówczas w następnym etapie będę się zastanawiać nad pewną blokadą - dodał Waszczykowski.

Jak mówił kierownik MSZ, "jest oczywiste", iż sprawy pracownicze w Polsce powinny być uregulowane. - Powinny być zaakceptowane poprzez wszystkich, bo one także dotyczą pracowników, którzy zza Unii Europejskiej wjeżdżają dzięki tereny Unii już w przecież w masowy sposób - tłumaczył Waszczykowski.

Zauważył, że "standardy" obrane przez UE, dotyczą także pracowników spoza Wspólnoty.

Jakie założenia

W ubiegłym r. Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowelizacji dyrektywy z 1996 roku w sprawie delegowania pracowników w Unii Europejskiej. Najważniejszą proponowaną zmianą wydaje się wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą fuchę w poniższym samym miejscu. Określa to, że pracownik przekazany przez pracodawcę tymczasowo do odwiedzenia pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny zbytnio tę samą pracę.

Prezydent: Podział dzięki Unię różnych prędkości doprowadzi do jej rozpadu. Są kolejne brexity

Polskie przedsiębiorstwa delegują do pracy przy krajach Wspólnoty prawie kwadrans miliona pracowników. W opinii polskiego rządu, jeśli przepisy weszłyby w życie, w dużym stopniu pogorszyłoby to pozycję naszych przedsiębiorców na unijnym branży, między innymi firm transportowych, które przestałyby być konkursowe wobec zachodnich przewoźników.

Prezydent Francji i dużej liczby innych polityków na Zachodzie, obecne rozwiązanie - wedle którym firma płaci składki na świadczenia społeczne od czasu delegowanych pracowników według stawek kraju pochodzenia - oznacza "dumpingiem socjalnym". Macron pragnie jak najszybszego uzgodnienia zmodyfikowanej dyrektywy UE, dotyczącej pracowników delegowanych, postulując równocześnie zredukowanie okresu oddelegowania do maksymalnie jednego roku. Propozycja Komisji Europejskiej mówi o do granic możliwości 24 miesiącach.

Przeciwnikami wprowadzania zmian do instrukcje są, obok Polski, pewne inne państwa Europy Środkowej i Wschodniej.

chiny, Niemcy o zmianach klimatu. Dekret o niezależności energetycznej

Chiny, Niemcy o zmianach klimatu. Dekret o niezależności energetycznej

Chiny będą przestrzegać uzgodnień z porozumienia klimatycznego podpisanego w Paryżu po 2015 roku. To riposta na wycofanie przez Donalda Trumpa niektórych rozporządzeń odnośnie walki ze zmianami kolorytutonu, wydanych przez jego poprzednika…...

Czytać
chiny wysyłają niepokojące sygnały. Wywóz towarów zwolnił, mniej też importują  Ze świata

Chiny wysyłają niepokojące sygnały. Wywóz towarów zwolnił, mniej też importują Ze świata

"Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze dane od prawie trzydzieści lat Amerykanie zadowoleni spośród wizyty w Pekinie.…...

Czytać