blisko

Temat: Wielka Brytania

Big Ben zamilknie na 4 lata na czas przeprowadzania remontu  Ze świata

  • Nowa opłata na rzecz kierowców. "Najostrzejsze" przepisy dzięki świecie
  • Funt spadł niżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło po brytyjską walutę
  • Nowy przymus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe stosowane przez nas życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega przed skutkami niedostatku porozumienia

Słynny dzwon Big Ben z wieży zegarowej brytyjskiego parlamentu zamilknie w przyszły poniedziałek, 21 sierpnia, na cztery okres w ramach planowanego remontu budynku - poinformowała po poniedziałek Izba Gmin.

Od instalacji w 1859 roku, ważący 13, 7 tony dzwon wieńczący 96-metrową wieżę rozbrzmiewa cogodzinny jak i również stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu. Według badań brytyjskiej organizacji turystycznej wieża jest prawdopodobnie przeważnie fotografowanym budynkiem w Ogromnej Brytanii.

Brytyjski rząd: opuścimy wspólny rynek jak i również unię celną

Będą wyjątki

Od 21 sierpnia Big Ben zostanie jednak odłączony od zegara terminowo czteroletniego remontu, choć a mianowicie jak zapewniono - zostanie sporadycznie używany podczas szczególnych okazji, np. tradycyjnych obchodów Nowego Roku na nabrzeżu Tamizy. Wyłączone zostaną również pomniejsze dzwony, które odzywają się co piętnaście minut. Ostatni raz Big Ben zamilkł w 2007 roku, a wcześniej podczas bliźniaczego remontu pomiędzy 1983 zaś 1985 rokiem.

W trakcie prac zegar z londyńskiej wieży zostanie rozebrany i poddany szczegółowej naprawy, ale w każdym chwili remontu co najmniej 1-a z czterech tarcz będzie funkcjonować, wskazując mieszkańcom Londynu i milionom turystów odwiedzających brytyjską stolicę poprawny czas.

Udogodnienia

Adam Watrobski, główny architekt pracujący przy projekcie, powiedział BBC, hdy w wieży zainstalowane zostaną także nowe udogodnienia, metrów. in. winda, toaleta i kuchnia.

Z kolei opiekun zegara Steve Jaggs oświadczył agencji Reutera, że "niezbędny program prac zezwoli na zabezpieczenie zegara w przyszłość, a także konserwację jego domu - wieży im. królowej Elżbiety II". Jednocześnie zaapelował do londyńczyków o przyjście 21 sierpnia w południe na plac przed budynkiem parlamentu, aby usłyszeć ostatnie uderzenia dzwonu przed remontem.

Dzwon ma także swoje prywatne konto w serwisie społecznościowym Twitter, na którym odmierza każdą godzinę powtarzanymi słowami "bong".

BONG BONG

— Big Ben (@big_ben_clock) 14 sierpnia 2017

apel UOKiK do Apple jak i również Google ws. aplikacji

Apel UOKiK do Apple jak i również Google ws. aplikacji

Aplikacje ze sklepów Apple i Yahoo powinny przejrzyście informować o zasadach uzyskiwania i stosowania danych konsumentów - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz 26 międzynarodowych instytucji ochraniających konsumentów. Zaapelowały one do obu cyfrowych…...

Czytać
andrzej Duda przeciwny wyższemu podatkowi VAT na leki dla zwierząt

Andrzej Duda przeciwny wyższemu podatkowi VAT na leki dla zwierząt

- Pojawiają się głosy, hdy ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne spośród 8 do 23 proc.; proszę o wycofanie się z takich pomysłów, nie zgodzę się na tego rodzaju…...

Czytać