blisko

Temat: Wielka Brytania

Big Ben zamilknie na 4 lata na czas przeprowadzania remontu  Ze świata

  • Nowa opłata na rzecz kierowców. "Najostrzejsze" przepisy dzięki świecie
  • Funt spadł niżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło po brytyjską walutę
  • Nowy przymus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe stosowane przez nas życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega przed skutkami niedostatku porozumienia

Słynny dzwon Big Ben z wieży zegarowej brytyjskiego parlamentu zamilknie w przyszły poniedziałek, 21 sierpnia, na cztery okres w ramach planowanego remontu budynku - poinformowała po poniedziałek Izba Gmin.

Od instalacji w 1859 roku, ważący 13, 7 tony dzwon wieńczący 96-metrową wieżę rozbrzmiewa cogodzinny jak i również stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu. Według badań brytyjskiej organizacji turystycznej wieża jest prawdopodobnie przeważnie fotografowanym budynkiem w Ogromnej Brytanii.

Brytyjski rząd: opuścimy wspólny rynek jak i również unię celną

Będą wyjątki

Od 21 sierpnia Big Ben zostanie jednak odłączony od zegara terminowo czteroletniego remontu, choć a mianowicie jak zapewniono - zostanie sporadycznie używany podczas szczególnych okazji, np. tradycyjnych obchodów Nowego Roku na nabrzeżu Tamizy. Wyłączone zostaną również pomniejsze dzwony, które odzywają się co piętnaście minut. Ostatni raz Big Ben zamilkł w 2007 roku, a wcześniej podczas bliźniaczego remontu pomiędzy 1983 zaś 1985 rokiem.

W trakcie prac zegar z londyńskiej wieży zostanie rozebrany i poddany szczegółowej naprawy, ale w każdym chwili remontu co najmniej 1-a z czterech tarcz będzie funkcjonować, wskazując mieszkańcom Londynu i milionom turystów odwiedzających brytyjską stolicę poprawny czas.

Udogodnienia

Adam Watrobski, główny architekt pracujący przy projekcie, powiedział BBC, hdy w wieży zainstalowane zostaną także nowe udogodnienia, metrów. in. winda, toaleta i kuchnia.

Z kolei opiekun zegara Steve Jaggs oświadczył agencji Reutera, że "niezbędny program prac zezwoli na zabezpieczenie zegara w przyszłość, a także konserwację jego domu - wieży im. królowej Elżbiety II". Jednocześnie zaapelował do londyńczyków o przyjście 21 sierpnia w południe na plac przed budynkiem parlamentu, aby usłyszeć ostatnie uderzenia dzwonu przed remontem.

Dzwon ma także swoje prywatne konto w serwisie społecznościowym Twitter, na którym odmierza każdą godzinę powtarzanymi słowami "bong".

BONG BONG

— Big Ben (@big_ben_clock) 14 sierpnia 2017

europejskie rynki przed wyborami prezydenckimi w USA

Europejskie rynki przed wyborami prezydenckimi w USA

Na zachodnich giełdach wyprzedaży ciąg dalszy. W regionie coraz większe napięcie, lecz podobnie jest w AMERYCE, gdzie na finiszu wydaje się być brutalna kampania przed doborami prezydenckimi 8 listopada. Inwestorów "dołuje"…...

Czytać
expander: 2018 ostatnim rokiem królowania gotówki w Polsce  Pieniądze

Expander: 2018 ostatnim rokiem królowania gotówki w Polsce Pieniądze

Aż 1, 1 miliarda płatności kartami wykonali Polacy w drugim kwartale 2018 roku - wynika z najpóźniejszych danych Narodowego Banku Polskiego. To wzrost o 20 procent w porównaniu do odwiedzenia analogicznego okresu…...

Czytać